Jedynie prawda jest ciekawa


Czy istniało komando śmierci? Widać "krwawy szablon"

18.01.2016

"Komando miałoby działać w imię ślepej zemsty lub/i wykalkulowanego uciszania ludzi, którzy za dużo wiedzą".

Patryk Pleskot, historyk IPN, wydał kolejną książkę. Tym razem zajął się mordami politycznymi PRL. W wywiadzie dla onet.pl porusza m.in. sprawę budzącą wielkie emocje od lat. Czy w PRL-u istniało "komando śmierci", które odpowiadało za serię politycznych mordów? Zdaniem Pleskota wiele przemawia za tym, że tak.

"W przypadku co najmniej trzech historii, które dzieli niewielki odstęp czasowy, mamy do czynienia z zaskakująco podobnymi zeznaniami niezależnych świadków" - tłumaczy Pleskot.

I relacjonuje: "20 stycznia 1989 r. późnym wieczorem, kierowca ikarusa wysadził na przystanku w okolicach Powązek trzech pasażerów: dwóch mężczyzn (w tym jednego pokaźnej postury) i kobietę o krótkich, jasnych włosach. Rano w pobliskiej parafii znaleziono ciało ks. Niedzielaka, któremu skręcono kark. 10 dni później 75-letnia gosposia w parafii na białostockich Dojlidach, również późnym wieczorem, dostrzegła przez okno sylwetki trzech postaci, być może jednej kobiecej. Tuż wcześniej zauważyła, że mieszkający niżej ks. Stanisław Suchowolec wyprowadził psa, po czym zamknął się u siebie. Rano znaleziono jego ciało. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zaczadzenie – wynik pożaru wywołanego przez nieznanych sprawców. Z kolei 1 września 1992 r. rano przypadkowy przechodzień zauważył, jak z willi byłego premiera Piotra Jaroszewicza w warszawskim Aninie wybiegła trójka nieznanych mu ludzi – dwóch mężczyzn i krótko obstrzyżona kobieta. W środku willi leżały ciała zmasakrowanego Jaroszewicza i jego żony" - wyjaśnia Pleskot w rozmowie z onetem.

Czy to mógł być przypadek? "Nie można całkowicie wykluczyć pewnego związku między tajemniczymi zgonami Piotra Jaroszewicza, Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca, a być może też ks. Sylwestra Zycha (zmarłego w nocy z 10 na 11 lipca 1989 r.) i Anieli Piesiewicz (zamordowanej 10 dni później)" - zaznacza historyk. I dodaje, że "wspólnym mianownikiem tych historii byłaby hipoteza o działaniu niezidentyfikowanego "komanda śmierci" w burzliwych czasach transformacji ustrojowej" - wskazuje.

Pleskot zaznacza, że takie komando, jeśli istniało, "działałoby na styku SB i środowisk przestępczych w imię ślepej zemsty lub/i wykalkulowanego uciszania ludzi, którzy za dużo wiedzą". W ocenie historyka szczególnie w historii zamordowania trzech księży "można znaleźć bardzo podobną logikę zdarzeń". "Wszyscy otwarcie manifestowali swój krytyczny stosunek do komunizmu i byli przez MSW i propagandę traktowani jako "niebezpieczni". Wszyscy byli dokładnie inwigilowani przez SB, stanowili cel działań Wydziału "D". Wszyscy otrzymywali anonimy z groźbami zabójstwa. Bito ich, aranżowano wypadki. I ostatecznie pozbawiono życia w gorącym okresie transformacji ustrojowej. Morderstwa te mają wręcz cechy jakiegoś krwawego szablonu" - wskazuje Pleskot.

Historyk zaznacza, że "'komando śmierci', a może i komanda, to tylko hipoteza". "Na pewno jednak nagromadzenie niewyjaśnionych wątków i spraw – przekraczających nawet historię "ludowej" Polski – nie pozwala na przejście nad tą sprawą do porządku dziennego" - tłumaczy Pleskot, który właśnie napisał książkę "Zabić". Mordy polityczne w PRL.

Ta historia może wywołać burzę, bowiem wiele z mordów politycznych miało miejsce już po "wolnych" i "demokratycznych" wyborach. Niestety zabójstwa księży nie wywołały większej refleksji u solidarnościowych elit prowadzących rozmowy z komunistyczną władzą.

ez
[Fot. Mat. prasowe]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook