Jedynie prawda jest ciekawa


Chodakiewicz: "Pilecki odzwierciedla to, co najlepsze w polskości"

09.08.2016

„Pilecki to symbol narodowy. Identyfikujemy się z nim tak łatwo, bowiem jest on kwintesencją chrześcijanina, gentlemana, szlachcica, inteligenta, patrioty, rycerza i artysty. Odzwierciedla więc to, co jest najlepsze w polskości. W tym sensie Pilecki należy do nas, do Polaków. Ale też do ludzkości, bo Pilecki jest uniwersalny, szczególnie patrząc na niego przez pryzmat chrześcijański” - pisze w „Tygodniku Solidarność” Marek Jan Chodakiewicz, opisując historię popularyzacji postaci rtm. Pileckiego w Stanach Zjednoczonych.

Chodakiewicz w swoim tekście „Dlaczego Pilecki?” podkreśla, że Polacy w „PRL i w post-PRL, po 1989” inaczej niż Amerykanie, musieli Pileckiego odkrywać na nowo.

„Na Zachodzie, w USA było inaczej. Oprócz emigracyjnych historyków rtm. Pilecki istniał głównie w gronie jego przyjaciół, kolegów, znajomych, współwięźniów” - podkreśla. 

Nie oznaczało to jednak, że rotmistrz był postacią popularną w Stanach Zjednoczonych. 

„Problem leżał w tym, że emigracja polska nie potrafiła rtm. Pileckiego wprowadzić do amerykańskiego obiegu naukowego ani naturalnie do popularnego. Po pierwsze nie było środków, po drugie nie było historycznych kadr, po trzecie nie było pomocy ze strony dzieci i wnuków, k†óre nie tylko się amerykanizowały, ale również raczej nie charakteryzowały się (z wyjątkami) oddaniem i pasją swoich starszych krewnych. Po czwarte nawet gdy nieliczni próbowali, napotykali ścianę niechęci i uprzedzeń etniczno-religijnych” - tłumaczy.

Chodakiewicz w swoim artykule opisuje ponadto trudności jakie miał z wydostaniem z zapomnienia postaci polskiego bohatera.

„Służyłem pro bono w US Holocaust Memorial Council (Amerykańska Rada Upamiętniania Zagłady) przez ponad cztery lata. (…) Kilkakrotnie usiłowałem zainteresować kieronicwo muzeum sprawą rtm. Pileckiego. (…) Za każdym razem uprzejmie dziękowano mi za moją inicjatywę. I nic” - czytamy. O dziwo postacią Pileckiego zainteresowała się Amerykanka… z „obsesją na punkcie Polski”.

„Kilka lat potem zgłosiła się do mnie Terry Tegnazian, właścicielka wydawnictwa Aquila Polonica z Los Angeles, prawniczka z wykształcenia, tk®óa dostała obsesji na temat Polski. I polskich bohaterów. M.in. wpadła na Pileckiego i natychmiast się nim zafascynowała, wyrażała zdziwienie, że Ameryka nic o nim nie wie. Postanowiła wydać jego raport z Auschwitz” - pisze Chodakiewicz.

kk/Tygodnik Solidarność

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook