Jedynie prawda jest ciekawa


Bielan: chaos ws. dyrektywy tytoniowej

24.03.2013

Komisja senacka wystosowała pismo do Brukseli, w którym zgadza się na wprowadzenie przepisów, które - jeśli wejdą w życie - bardzo poważnie naruszą interesy polskich producentów tytoniu i wyrobów z niego. Chodzi o zakaz produkcji papierosów slim i aromatyzowanych. CO ciekawe przeciwko tym pomysłom opowiedział się polski rząd. O niespójnych sygnałach płynących z Warszawy rozmawiamy z Adamem Bielanem, europosłem.

STEFCZYK.INFO: Senat właśnie podstawił nogę polskim producentom tytoniu? Bo chyba tak to można odebrać.

Adam Bielan: Dla mnie to oznaka, że nie ma jednej wyraźnej linii państwa polskiego w tej kwestii; inne jest stanowisko rządu, reprezentowane choćby przez ministra gospodarki, a inne jest stanowisko Senatu, w którym większość ma koalicja rządząca. No ale na coś trzeba się zdecydować. Tego rodzaju różnice w podejściu do projektu Dyrektywy będą wyłapywane przez naszą konkurencję.

A może wbrew pozorom ta linia jest spójna, rząd niby nie zgadza się na Dyrektywe, ale tak naprawdę jest jej przychylny. Jednak ze względu na politykę wewnętrzną  twierdzi coś innego? Może to „gra na dwóch fortepianach”?

Nasi dyplomaci zapewniali w Brukseli, że jest inaczej. Na spotkaniu z europosłami były przedstawiane argumenty, które mają pozwolić na zmianę projektu Dyrektywy. Więc ja raczej widzę w tej sprawie podejście chaotyczne, brak wspólnej linii, a to się zawsze w negocjacjach w Brukseli źle kończy.

Jak ważne może więc być dla losów Dyrektywy zielone światło ze strony komisji naszego Senatu?

W tej chwili toczą się prace w Parlamencie Europejskim, więc każdy głos z krajów, ktore dotąd opierały się przyjęciu tej Dyrektywy będzie oczywiście wykorzystany. To jest oczywiste. Poźniej prace będą prowadzone w Radzie i Polska będzie musiała zbudować tzw. koalicję blokującą zmianę i wtedy również głosy płynące z kraju, inne niż rządu, także będą przeszkadzać.

Gdzie według pana leży drugie dno tej sprawy. No bo przecież trudno uwierzyć, aby zakaz produkcji papierosów smakowych i slimów miał pomóc w walce z nałogiem.

Komisja argumentuje, że slimy i papierosy aromatyzowane, mentolowe mają wzięcie u młodych kobiet, które coraz częściej zaczynają palić. Ale przecież z drugiej strony nie potrafi zablokować handlu papierosami przez internet. A wszyscy wiemy, że kontrola nad handlem papierosami w sieci, czy nie trafiają one do osób niepełnoletnich, jest całkowicie iluzoryczna. Gdy pytałem o tę sprawę przedstawicieli komisji, to rozkładali ręce. W tej Dyrektywie jest mnóstwo luk z punktu widzenia ograniczenia palenia, a z drugiej strony są zapisy bezpośrednio uderzające w naszych producentów tytoniu, czy producentów papierosów. Trzeba pamiętać, że z wszystkich krajów Unii Europejskiej udział papierosów slim i mentolowych u nas jest największy.

Czy za całą tą sprawą może stać jakieś lobby innych producentów wyrobów tytoniowych? Ma pan jakieś swoje podejrzenia?

Nie mam oczywiście na to dowodów, ale widziałem w Brukseli prace przy różnych dyrektywach. Mogę powiedzieć, że nie bez powodu Bruksela jest drugim światowym centrum lobbingu po Waszyngtonie. W Brukseli jest zarejestrowanych najwięcej lobbistów i zawsze lobbyści wykorzystują w swoich argumentach tezy, które można łatwo sprzedać opinii publicznej. Przecież nie powiedzą wprost, że lobbują za jakimiś konkretnymi interesami konkretnych podmiotów.

Tak samo może być w przypadku tej Dyrektywy, o której rozmawiamy, choć – tak jak już powiedziałem – dowody na działania lobbistów bardzo trudno znaleźć.  

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

CZYTAJ TUTAJ O UNIJNEJ DYREKTYWIE TYTONIOWEJ

O SKANDALICZNYM WYJŚCIU PRZED SZEREG SENATU CZYTAJ TUTAJ

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook