Jedynie prawda jest ciekawa


"Bez rozłamu wśród kleru nie dacie rady"

18.12.2011

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się promocja książki ks. Bonieckiego pt. "Lepiej palić fajkę, niż czarownice...".

Przy tej okazji ksiądz Boniecki rozmawiał z Moniką Olejnik - w atmosferze wspólnoty salonu, w atmosferze wyższości nad "ciemną" hierarchą kościelną, która nakazała ks. Bonieckiemu ograniczenie wystąpień medialne do "Tygodnika Powszechnego". A nakazała - warto pamiętać - bo ks. Boniecki głosił tezy sprzeczne z postawą całego Kościoła, skutecznie rozbijając i dezorientując opinię katolicką.

Ks. Boniecki tłumaczył się ze swoich tez - w zasadzie je podtrzymując. I tak np. wyjaśniał, że nie mógł powiedzieć, iż krzyż musi wisieć w Sejmie, bo "nie mógłby potem spojrzeć w lustro".

Ponieważ nie uważam, że krzyż musi wisieć w Sejmie, tak jak nie uważam, że absolutnie trzeba go usunąć z Sejmu.

Z kolei w kwestii związków partnerskich osób tej samej płci kapłana podkreślił, że jest faktem, że takie związki są i jest daleki od ich potępiania - choć łaskawie uznał, że wymaganie od Kościoła, aby uznał związki gejowskie "jest postawą nietolerancyjną".

A co do promocji satanisty jako autorytetu w TVP to ks. Boniecki w ogóle się nie niepokoi:

Nergal, który robi show z diabłem, bo jak sam powiedział, diabeł dobrze się sprzedaje, nie jest satanistą, nie odprawia mszy, nie zabija dzieci, nie puszcza kwi, tylko odgrywa szatana, który moim zdaniem jest szatanem jasełkowym.

Odgrywa albo i nie odgrywa, bo gdyby tylko odgrywał, to wyznawcy satanizmu szybko by się zorientowali, i zespół Darskiego nie byłby "kultowym" zespołem tej sekty.

Patrząc na "oświeconą" aktywność ks. Bonieckiego w tak zacnym gronie, warto przywołać fragment świeżo wydanej, niezwykle wartościowej książki prof. Andrzeja Nowaka pt. "Czas walki z Bogiem. Kościół na straży polskiej wolności" (wyd. Biały Kruk, Kraków 2011), dotyczący niszczeni Kościoła przez komunistów w końcówce lat 40.:

Walka o Polskę przekształcała się w coraz bardziej otwartą konfrontację komunistycznego państwa z Kościołem. Stalin zdecydował się w tej sprawie udzielić udzielić osobistych wskazówek Bolesławowi Bierutowi podczas wizyty tego ostatniego w Moskwie, 1 sierpnia 1949 roku. Stalin tłumaczył, jak poradzić sobie z Kościołem - ostatniej przeszkody na drodze do totalnej kontroli nad polskim społeczeństwem: "Przy klerze nie zrobicie nic, dopóki nie dokonacie rozłamu na dwie odrębne i przeciwstawne sobie grupy; propaganda masowa, to rzecz konieczna, ale samą propagandą nie zrobi się tego, co potrzeba... nie nastawiacie się na rozłam... bez rozłamu wśród kleru nic nie wyjdzie."

Stalina nie ma, Bieruta nie ma, komunizm upadł, ale pewne techniki pozostały. Bo i dziś widzimy bardzo intensywne, głównie medialne, działania na rzecz podzielenia księży na tych "ciemnogrodzkich" i tych "postępowych". I wszyscy ludzie dobrej woli wiedzą, że nie jest to dzielenie mające wzmocnić Kościół.

Bez jedności Kościół swojej pozycji w Polsce nie zachowa.

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270ANIAGRODZKI 24.09.2018

  Gazeta Wyborcza wybiera „Polkę Stulecia”. Zaskakująca nominacja

  Maria Curie Skłodowska, Irena Szewińska, Kalina Jędrusik? Która z tych kobiet zasługuje na tytuł „Polki stulecia”? Wybór może być trudny, ale redakcja dodatku do „Gazety Wyborczej” o wdzięcznym tytule „Wysokie Obcasy” ma też „inne” kandydatki

 2. partia-razem-23062018 21.09.2018

  Ten plakat nie przypadnie do gustu zwolennikom partii Razem. Wpadka lewicowego ugrupowania?

  Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a partie polityczne w Polsce coraz mocniej mobilizują się w promocje swoich komitetów oraz kandydatów

 3. tusk20092018 20.09.2018

  Donald Tusk chciał zabłysnąć żarcikiem, ale zaliczył wpadkę. Internauci zwrócili uwagę na ważną kwestię

  Pomimo 61 lat na karku Donald Tusk uwielbia pokazywać, iż nie zatracił jeszcze chłopięcej fantazji.

 4. 1270genderoweas 11.09.2018

  Dla własnych fanaberii zniszczą życie swojemu dziecku?

  W przypadku tak delikatnej kwestii, jaką jest wychowywanie dzieci często można mieć zastrzeżenia do nadgorliwości służb czy urzędników państwowych

 5. wos10092018 10.09.2018

  Tak działają "wolne media". Dziennikarz wyleciał z pracy, bo pochwalił PiS?

  Dziennikarz namawiał lewicę do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością

 6. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 7. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 8. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook