Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Potrzeba wstrząsu, by się w końcu przebudzić

12.02.2015

"Polsce narzucany jest proces, który można już chyba nazwać zapateryzacją kraju. Być może doświadczymy niedługo tego wszystkiego, co zrobił Zapatero w Hiszpanii, korzystając z przewagi aparatu władzy ustawodawczej i wykonawczej" - mówi abp Henryk Hoser, biskup diecezji warszawsko-praskiej w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”, podkreślając że Zapatero wprowadził cały szereg ustaw, które są przeciwne ludzkiej naturze i ludzkiemu życiu.

Zwracając uwagę na szereg ostatnich wydarzeń, jak przegłosowanie w Sejmie Konwencji przemocowej czy wprowadzenie pigułki wczesnoporonnej bez recepty, stwierdził że może to być część globalnego procesu, który powoli rozszerza się na kolejne kraje.

"Być może realizujemy właśnie gender mainstreaming – strategię polityczną, która w teorii ma wyrównywać szanse kobiet i mężczyzn, a w praktyce niszczy kobiety, mężczyzn, rodziny" - podkreślił arcybiskup Hoser, wskazując na wieloletni proces prowadzący do kryzysu moralności, rodziny i etyki.

"Moim zdaniem Polska zaczyna kroczyć tą samą drogą. Być może zresztą dla konkretnych, unijnych zysków" - dodał, wskazując że trzeba walczyć o dobre prawo, które wychowuje, edukuje i kształtuje społeczeństwo.

Zdaniem abp. Hosera Kościół hierarchiczny powinien bardziej mobilizować ludzi do działania.

"Mam wrażenie, że od pewnego czasu traktujemy społeczeństwo zbyt biernie, więc i konkretni ludzie sami się tak traktują. Są jak plastelina. Być może więc rolą Kościoła na następne lata jest budzenie podmiotowości społecznej, potrząsanie sumieniami i ospałymi umysłam"- mówi biskup warszawsko-praski, a nawiązując do „Wesela” Wyspiańskiego dodaje: "Chochoły drzemały wtedy, drzemią i teraz. Letarg społeczeństwa trwa... niestety jednak, czasy się zmieniły i obecny letarg jest bardziej niebezpieczny. Obecnie neguje się naturę, co jest dla przyszłości społeczeństwa niemal zabójcze. Potrzeba wstrząsu, by się w końcu przebudzić".

Abp Hoser wskazuje, że potrzeba nam „nowoczesnego duszpasterstwa rodzin” opartego na nauczaniu Jana Pawła II. Konieczne jest całościowe spojrzenie na człowieka i „prawidłowe, równoległe  kształtowanie somatyki (cielesności) i duchowości małżeńskiej”.

"Małżonkowie muszą wiedzieć, że konieczne jest jednoczesne dbanie o ciało i o duszę. Muszą też znać sposoby, by tę harmonię osiągać. Bez ewangelizacji intymności małżeńskiej nie jest możliwe rodzinne szczęści"- mówi abp Hoser i dodaje: "Po co nam bzdurne i szkodliwe konwencje równościowe czy „antyprzemocowe”? Kościół wskazuje coś dużo lepszego i sensownego: małżeński altruizm i szacunek. Jeśli te wartości będą ważne dla małżonków, naturalnie ukształtują przyszłe społeczeństwo".

 

kop/Gość Niedzielny

 

 

Warto poczytać

 1. 1270ANIAGRODZKI 24.09.2018

  Gazeta Wyborcza wybiera „Polkę Stulecia”. Zaskakująca nominacja

  Maria Curie Skłodowska, Irena Szewińska, Kalina Jędrusik? Która z tych kobiet zasługuje na tytuł „Polki stulecia”? Wybór może być trudny, ale redakcja dodatku do „Gazety Wyborczej” o wdzięcznym tytule „Wysokie Obcasy” ma też „inne” kandydatki

 2. partia-razem-23062018 21.09.2018

  Ten plakat nie przypadnie do gustu zwolennikom partii Razem. Wpadka lewicowego ugrupowania?

  Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a partie polityczne w Polsce coraz mocniej mobilizują się w promocje swoich komitetów oraz kandydatów

 3. tusk20092018 20.09.2018

  Donald Tusk chciał zabłysnąć żarcikiem, ale zaliczył wpadkę. Internauci zwrócili uwagę na ważną kwestię

  Pomimo 61 lat na karku Donald Tusk uwielbia pokazywać, iż nie zatracił jeszcze chłopięcej fantazji.

 4. 1270genderoweas 11.09.2018

  Dla własnych fanaberii zniszczą życie swojemu dziecku?

  W przypadku tak delikatnej kwestii, jaką jest wychowywanie dzieci często można mieć zastrzeżenia do nadgorliwości służb czy urzędników państwowych

 5. wos10092018 10.09.2018

  Tak działają "wolne media". Dziennikarz wyleciał z pracy, bo pochwalił PiS?

  Dziennikarz namawiał lewicę do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością

 6. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 7. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 8. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook