Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: Tusk musiałby w Polsce zaczynać od zera

31.01.2016

„Żeby wrócić, trzeba mieć gdzie” - mówi w wywiadzie dla Onet.pl prof. Rafał Chwedoruk w kontekście możliwego powrotu Donald Tuska do polskiej polityki.

W rozważaniach nad przyszłością Platformy politolog stwierdza, że była premier Ewa Kopacz nie jest atutem partii.

“Ewa Kopacz stała się twarzą porażek PO, błędnej diagnozy sytuacji i złej taktyki - skierowania PO w sprawach gospodarczych w stronę socjalną, a w kwestiach światopoglądowych w stronę liberalną, emancypacyjną” - zauważa.

Jednocześnie przypomina, że Ewa Kopacz odziedziczyła rząd i partię w momencie, “w którym mogła już tylko odpowiedzieć za błędy Donalda Tuska”. Ale także dla obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej nie widzi czekającego miejsca na polskiej scenie politycznej.


„Jeśli w PO będzie rządził Schetyna, to nie sądzę, aby był w niej także Donald Tusk - jednak za daleko zaszedł ich konflikt. Z kolei frakcja w PO związana z Tuskiem i Kopacz przeżywa głęboki kryzys i jest w próżni” - podkreśla Chwedoruk.

Również zdaniem politologa Donald Tusk nie byłby mile widziany w szeregach Nowoczesnej, ponieważ wizerunek Ryszarda Petru przypomina ten, który był charakterystyczny kilka lat temu dla lidera PO. 

„Po powrocie Donalda Tuska do Polski musiałby on zaczynać niemal od zera, a w dzisiejszej polityce jest to bardzo trudne. Nie wiem, czy Tusk po kilku latach na europejskich salonach byłby w stanie wrócić do polityki, która wymagałaby od niego olbrzymiego wysiłku i narażałaby go na olbrzymią krytyką, a do tego mało kto w jego obozie politycznym będzie go w ogóle oczekiwał i widział w roli lidera. Trudno sobie wyobrazić Tuska w roli szeregowego polityka” - podkreśla.

W nieco jaśniejszych barwach widzi Donalda Tuska jako kandydata na prezydenta. Jednak jego start w wyborach nie byłby to taki prosty i oczywisty.

„To można sobie wyobrazić, ale musiałby mieć jakiś podmiot, który zbierałby podpisy i prowadziłby mu kampanię. On sam musiałby też wyjaśnić, dlaczego kandyduje przeciwko Ryszardowi Petru” - dodaje.

lap/Onet.pl

[fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook