Jedynie prawda jest ciekawa


Wieluń: Europejskie Święto Bursztynu

10.08.2013

Wyścigi rzymskich rydwanów, walki gladiatorów oraz poszukiwanie bursztynu - to główne atrakcje 7. Europejskiego Święta Bursztynu, które przez weekend odbywać się będzie w Wieluniu (Łódzkie).

Największą atrakcją będą wyścigi kwadryg, czyli rydwanów zaprzęganych w cztery konie.

Europejskie Święto Bursztynu w Wieluniu ma na celu promocję regionów położonych na trasie przebiegu starożytnego szlaku bursztynowego. Służyć ma też integracji krajów leżących na tej trasie - w tym roku wśród gości będzie grupa rekonstrukcyjna ze Słowenii. Podczas dwudniowej imprezy miłośnicy bursztynu mogą wziąć udział w barwnych inscenizacjach historycznych, jarmarku i poszukiwaniach bursztynu.

"Liczne odkrycia archeologiczne potwierdziły, że tędy kupcy z Imperium Rzymskiego wędrowali po bursztyn nad Bałtyk. Odnaleziono m.in. hełmy czy miecze legionistów, monety rzymskie, oliwne lampki czy kurhany" - powiedziała PAP Magdalena Kopańska doradca burmistrza Wielunia ds. promocji.

Święto zainauguruje w południe parada w centrum miasta z udziałem karawany kupców, szkół gladiatorów, rzymskich legionistów oraz rydwanów, które są kopiami pojazdów z filmu "Ben Hur", wykonanymi przez kaliskich rzemieślników.

"W tym roku po raz pierwszy odbędą się wyścigi kwadryg - rydwanów zaprzęganych w cztery konie. Będą też walki gladiatorów z grup rekonstrukcyjnych z Polski i Białorusi, a słoweńska grupa pokaże swoje zwyczaje i zabawy" - wyjaśniła Kopańska.

Głównym miejscem imprezy będzie arena przy ul. Sadowej. Przez dwa dni odbywać się będą na niej Mistrzostwa Polski w Wyścigach Rydwanów, zobaczyć będzie można pokazy musztry i sprawności rzymskich legionistów czy walki gladiatorów.

Zaplanowano także inscenizację starcia legionów i barbarzyńców oraz nocny bunt gladiatorów; nie zabraknie też bursztynowego fireshow. W obozowisku grup rekonstrukcyjnych będzie można posmakować historycznego jadła i wziąć udział licznych konkursach i zabawach m.in. w rzucie toporem, oszczepem czy strzelaniu z kuszy. Rzemieślnicy zaprezentują także tradycyjne techniki obróbki bursztynu.

Prawdziwy bursztyn będzie można znaleźć podczas rodzinnych mistrzostw w poszukiwaniu bursztynu w piaskownicach. Impreza zakończy się w niedzielę. Patronat nad nią objęli marszałek Senatu, minister rozwoju regionalnego oraz marszałek województwa łódzkiego.

Europejskie Szlaki Bursztynowe łączyły kiedyś wybrzeże Bałtyku z europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego - wiodły przez Alpy i Morawy, Śląsk, Wielkopolskę oraz Kujawy. Pierwsza edycja wieluńskiego Święta Bursztynu odbyła się w 2007 roku i zapoczątkowała cykl festynów z udziałem przedstawicieli krajów związanych z przebiegiem szlaku bursztynowego m.in. Włoch i Litwy.

Wieluńskie Święto Bursztynu to także jeden z elementów strategii budowy marki "Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego", który ma promować Ziemię Wieluńską jako doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki "z kulturą w tle".

Dzięki środkom unijnym w powiecie wieluńskim wyremontowano kilkanaście charakterystycznych dla tego terenu zabytkowych drewnianych kościółków wybudowanych w tzw. typie wieluńskim. Na zabytkowym szlaku znajdują się też dwór modrzewiowy w Ożarowie z Muzeum Wnętrz Dworskich i odrestaurowany wiatrak typu koźlak w Kocilewie. Oznakowano też szlaki turystyczne, w tym rowerowe. Powstały także punkty informacji turystycznej w Wieluniu, Osjakowie i Ożarowie.

Na portalu www.turystyka.wielun.pl można znaleźć m.in. mapy, opisy tras turystycznych, bazę obiektów noclegowych, gastronomicznych, rekreacyjno-sportowych oraz kalendarium wydarzeń.

mc,PAP

[fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. kora10082018 10.08.2018

  "Jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat". Minister kultury wspomina Korę

  Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie. .

 2. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 3. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 4. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 5. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 6. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 7. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 8. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook