Jedynie prawda jest ciekawa


W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

17.04.2018
Chelmowski
W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały.

Muzeum stworzył urodzony właśnie w Brusach Jaglich Józef Chełmowski - rodowity Kaszub. Chełmowski przez kilkadziesiąt lat, aż do swojej śmierci w 2013 roku zajmował się własną twórczością, namalował między innymi Panoramę Apokalipsy, obraz długi na aż 55 metrów. Na jego temat powstały filmy dokumentalne, artykuły prasowe, czy prace magisterskie. 

Twórczość Chełmowskiego można podziwiać w jego muzeum. Wśród zbiorów znajdują się tam rzeźby, przedmioty codziennego użytku, kapliczki i obrazy. Samych tylko rzeźb znajduje się aż 130, a niektóre z nich mają kilka metrów wysokości. Drugiego takiego muzeum ludowej sztuki kaszubskiej nie ma nigdzie na świecie.

Niestety, skansen wymaga renowacji, a same drewniane rzeźby konserwacji. - Dodatkowe piętno dołożyła temu magicznemu zakątkowi sierpniowa nawałnica, niejako odsłaniając potrzebny nakład pracy i środków finansowych - tłumaczy Magdalena Rudnik. Problem dotyczy zwłaszcza tych elementów wystawy, które narażone są na zmienne warunki pogodowe, te zaś sprawiają że farba blaknie, a drewniane rzeźby ulegają erozji. 

Na ratunek muzeum uruchomiona została specjalna zbiórka na portalu zrzutka.pl. Jej organizatorzy liczą, że za jej pośrednictwem uda się zebrać 15 tysięcy złotych. Póki co, internauci wpłacili jedną trzecią tej kwoty. 

kh
Fot: FB/JozefChelmowski

Warto poczytać

 1. kora10082018 10.08.2018

  "Jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat". Minister kultury wspomina Korę

  Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie. .

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 5. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 6. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook