Jedynie prawda jest ciekawa


Repliki koronek sprzed 300 lat na obrazie Jasnogórskiej Pani

28.07.2017

8 września minie 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej precjozami podarowanymi przez papieża Klemensa XI, które przez kilkaset lat zdobiły Jasnogórską Ikonę Królowej Polski, a w 1909 r. zostały skradzione. Strój i korony Matki Bożej i Dzieciątka Jezus można zmieniać i dzieje się to kilka razy w roku.

Na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej pojawiły się dziś po raz pierwszy repliki koronek z XVIII w., wykonane przez włoskiego mistrza złotnictwa Michele Affidato, poświęcone w maju tego roku przez papieża Franciszka. Gospodarze najsłynniejszego polskiego sanktuarium - ojcowie paulini - wybrali na ich prezentację 28 lipca, by uczcić rocznicę wizyty papieża, który dokładnie rok temu odwiedził Jasną Górę, goszcząc w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

"Prezentujemy kopię koron klemensowskich, które wykonał pan Michele Affidato, a które są darem diecezji Crotone dla Jasnej Góry, a tak naprawdę dla Matki Bożej" - powiedział PAP przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Jak podkreślił kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze o. Stanisław Grudziński, paulini wyposażyli włoskiego złotnika w wiedzę niezbędną do wykonania koron. Zakonnicy dysponują bowiem jedyną zachowaną fotografią wizerunku w koronach podarowanych przez papieża Klemensa XI, wykonaną w 1904 r., a także przedstawiającymi je kopiami obrazu wykonanymi przez samego Józefa Chełmońskiego. Kiedy mistrz malował Dzieciątko Jezus, jego modelem był 4-letni wówczas wnuk artysty.

"W czasie prac z panem Michele cały projekt rozrysowaliśmy, korzystając z tego, co mieliśmy na fotografii i co było potwierdzone przez Chełmońskiego w sposób malarski" - powiedział o. Grudziński.

"Mistrz Michele wywiązał się z zadania znakomicie. Nie jest to kopia sensu stricto, przypomina oryginał w dużej mierze - w ok. 70 proc. ale to jest też jego inwencja. Nazwijmy to repliką, ale już w sposób taki dowolny ukształtowaną, przypominającą te dekoracje, które były na oryginalnych koronach w dużej mierze" - dodał.

"To dla mnie ogromny honor, że mogłem wnieść wkład w tak wielkie święto, jak 300-lecie koronacji. Moimi koronami częstochowskiej Maryi na pewno nie upiększyłem, bo już była piękna, dodałem jej tylko blasku" - oświadczył Michele Affidato podczas konferencji prasowej na Jasnej Górze.

Oryginalne korony skradł w 1909 r. recydywista, który uciekł z więzienia w Sandomierzu i ukrywał się w Częstochowie. Skorzystał z okazji, jaką stworzył trwający wówczas w sanktuarium remont i rozstawione rusztowania.

PAP

Fot. Andrzej Otrębski/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. festiwalgdynia18092018 18.09.2018

  Rozpoczął się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Wydarzenie otworzył „Kamerdyner” F. Bajona

  Uroczysty pokaz "Kamerdynera", filmu Filipa Bajona o miłości i Kaszubach, zainaugurował 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Łącznie podczas imprezy pokazanych zostanie ponad 130 filmów, w tym 50 w trzech konkursach. Wydarzenie potrwa do soboty.

 2. solidarityofarts21082018 21.08.2018

  10. Festiwal Solidarity Of Arts od czwartku w Gdańsku

  15 wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, seansów filmowych i spektakli teatralnych, czeka na widzów na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku 10. festiwalu Solidarity Of Arts. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest suwerenność.

 3. kora10082018 10.08.2018

  "Jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat". Minister kultury wspomina Korę

  Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie. .

 4. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 5. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 6. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 7. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook