Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie kino w Nowym Jorku

01.06.2018
nowyjork01062018
Polskie kino w Nowym Jorku

"Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego" to tytuł rocznicowego przeglądu filmów rozpoczynającego się w piątek w Nowym Jorku. Projekcje w Museum of Moving Image (MoMI) zainauguruje "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.

Zestaw tytułów przygotowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). Przegląd ma propagować polską sztukę i historię na świecie. Będzie prezentowany przez cały rok. Trafi na cztery kontynenty. Zobaczą go widzowie w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii.

Rocznicowy przegląd stanowi rozszerzenie XIV Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich, który odbył się na początku (2-6) maja. Teraz wzbogaci go siedem filmów o tematyce narodowej.

- Zainteresowało się tym MoMI i zaczynamy +Wołyniem+ z udziałem występującego tam aktora Arkadiusza Jakubika. Staramy się rozgłosić przegląd w całym Nowym Jorku. Mamy m.in. informację na stronie internetowej naszego festiwalu, jak też na stronie Museum of Moving Image - powiedziała PAP założycielka i dyrektor festiwalu Hanna Hartowicz.

O filmach Wajdy i Polańskiego będzie podczas przeglądu mówić krytyk i profesor Columbia University Annette Insdorf. "Wołyń" zapowie profesor Stony Brook University Izabela Blackwood.

Pokazy w Museum of Moving Image odbędą się w ciągu dwóch weekendów. Większość zobaczyć będzie można od 1 do 3 czerwca. Imprezę zwieńczy 13 czerwca projekcja "Nocy i dni" Jerzego Antczaka.

Jednym z ekspertów SFP, których zadaniem było wyselekcjonowanie siedmiu filmów kanonu na stulecie jest krytyk, pisarz i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Tadeusz Lubelski.

Dwa kryteria były dla nas najistotniejsze. Przede wszystkim jakość artystyczna: to miał być zestaw filmów będących dumą narodowej kinematografii. Po drugie, chodziło o utwory wartościowe właśnie jako reprezentacja historii naszego kraju. Uważam, że wybór spełnia oba te kryteria i powinien zainteresować także amerykańską widownię - powiedział PAP Lubelski.

Jak wyjaśnił sam trudem akceptuje estetykę filmu Jana Komasy "Miasto 44" i sądzi, że lepszym wyborem byłby fabularyzowany dokument "Powstanie Warszawskie" zrealizowany również w 2014 roku, oparty na współczesnym udźwiękowieniu autentycznych kronik powstańczych. Rozumie jednak, tłumaczył, argumenty komisji twierdzącej, że "Miasto 44" trafia w gust dzisiejszych młodych odbiorców, wychowanych na kinowych wideoklipach.


Pod względem czasu akcji Lubelski podzielił przedstawiane filmy na trzy grupy. Dwa rozgrywają się w trakcie zaborów, trzy w okresie II wojny światowej, dwa w Polsce Ludowej. Z perspektywy czasu produkcji zaliczył je do trzech epok.

- "Popiół i diament" (1958) Andrzeja Wajdy to arcydzieło polskiej szkoły filmowej, najważniejszego okresu w dziejach naszego kina, kiedy autorzy porozumiewali się z odbiorcami za pośrednictwem artystycznego kodu, omijając zakazy cenzury. Trzy filmy powstały w okresie lat 70., w tak zwanej dekadzie Gierka. Dwa widowiskowe freski - Ziemia obiecana (1974) Wajdy oraz Noce i dnie (1975) Jerzego Antczaka, oba zresztą nominowane do Oscara - dowodziły siły kinematografii PRL-u, dorównującej ówczesnym światowym standardom - ocenił krytyk.

"Człowieka z marmuru" Wajdy (1976) Lubelski zaliczył do epoki opozycji demokratycznej. Z trzech filmów zrealizowanych po przełomie systemowym, zaakcentował, dwa nie mogłyby powstać wcześniej. "Pianista" (2002) Romana Polańskiego, bo w okresie PRL-u unikano otwartego opowiadania o wojennym losie Żydów, a "Wołyń" (2016), ponieważ rzeź wołyńska była wówczas tematem tabu.

Polskie kino żyje i nadal zajmuje się historią. Akurat w tych dniach, wchodzi na ekrany nowy film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna", który być może otworzy zestaw filmów pokazywanych z okazji jakiejś kolejnej rocznicy - podsumował prof. Lubelski.

Według prezesa SFP Jacka Bromskiego w arcydziełach polskiej kinematografii, obejmujących program przeglądu, znalazły odbicie najtragiczniejsze momenty polskiej historii ostatniego stulecia.

- Stanowią one klucz do zrozumienia polskiej duszy, kładąc solidny fundament pod budowanie wspólnej przyszłości - mówił Bromski, który jest zarazem członkiem Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

The Museum of the Moving Image, zlokalizowane w nowojorskiej dzielnicy Queens, zajmuje się szerzeniem wiedzy, jak też promocją sztuki, historii, techniki i technologii filmów, telewizji oraz mediów cyfrowych. Gromadzi, restauruje i udostępniania artefakty związane z ruchomym obrazem. Organizuje też wystawy multimedialne i programy edukacyjne.

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. kora10082018 10.08.2018

  "Jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat". Minister kultury wspomina Korę

  Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie. .

 2. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 3. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 4. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 5. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 6. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 7. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 8. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook