Jedynie prawda jest ciekawa


Polska chce zapisania w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka prawa do kultury

08.11.2013

Takiego wpisu Europejska Konwencja Praw Człowieka nie posiada, choć zapisano w niej m.in. wolność słowa, prawo do nauki czy prawo do wolności i bezpieczeństwa.

Narodowe Centrum Kultury i miasto Wrocław - jako gospodarz Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku - postulują o wpisanie do Protokołu Dodatkowego Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności prawa do kultury.
Narodowe Centrum Kultury i Wrocław, jako gospodarz Europejskiej Stolica Kultury w 2016 r., są inicjatorami rozpoczęcia procesu, mającego na celu wpisanie prawa do kultury do Konwencji.
Na potrzebę uzupełnienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka o wpis dotyczący kultury, zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek. "Dyskusja, którą toczymy już od dwóch lat na ten temat uświadamia, że zaczynamy postrzegać kulturę jako ważny
czynnik funkcjonowania całego społeczeństwa. To jest dużą wartością samo w sobie, ale jeżeli kultura znajdzie się w katalogu najważniejszych praw człowieka - będzie to jednoznaczny sygnał i zarazem potwierdzenie, że kultura jest tak samo ważna jak np. prawo do wolności, prawo do sprawiedliwego procesu, do swobody wypowiedzi. Włączenie kultury do katalogu podstawowych praw podniesie rangę kultury" - ocenił Dudek.
Zapisy o prawie do kultury znajdują się w kilkunastu aktach prawa międzynarodowego - m.in. w Międzynarodowym Pakcie Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych i w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawo do kultury jest w nich zapisane w różny sposób - od wzmianek po duże artykuły, rozmaicie też prawo do kultury traktują. Najbardziej istotny jest jednak fakt, że wpis do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka pozwoliłby na zgłaszanie skarg ws. naruszenia prawa do kultury do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, na co nie pozwalają inne akty.
"Europejska Konwencja Praw Człowieka to akt niezwykle skuteczny. Tymczasem z aktów o niższej randze, które mają w sobie zapisane prawo do kultury, tak naprawdę niewiele wynika. Przede wszystkim, nie pozwalają one obywatelom na dochodzenie swoich praw. Międzynarodowa Konwencja Praw Człowieka nabiera wyjątkowego charakteru dzięki możliwości złożenia skargi do Strasburga. Dlatego najwyższy czas, żeby w tym najważniejszym akcie europejskim zapis o prawie do kultury się znalazł" - tłumaczył Dudek.
Narodowe Centrum Kultury zorganizowało już w tej sprawie serię różnego rodzaju spotkań i konferencji w Polsce, z udziałem międzynarodowych ekspertów - ostatnia odbyła się w dniach 6-7 listopada w Warszawie.
"Teraz chcemy przejść do kolejnego etapu - zainteresowania przedstawicieli Rady Europy wnioskiem o wpisanie prawa do kultury do konwencji i próbą przeforsowania go na zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy (...). Zorientujemy się na jakie poparcie można liczyć w tej sprawie. Idealnie byłoby, gdyby taki zapis znalazł się w protokole dodatkowym konwencji wraz z końcem 2016 roku - kiedy Wrocław będzie kończył projekt związany z Europejską Stolicą Kultury" - powiedział PAP Dudek.
Europejska Konwencja Praw Człowieka, (właśc. Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, ang. Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms) to międzynarodowa konwencja Rady Europy uchwalona 1950 r.; weszła w życie 1953 r. Określiła
niezbywalne prawa i wolności każdego człowieka, zobowiązała państwa-sygnatariuszy do ich zagwarantowania i ustanowiła mechanizm sądowy i organy kontroli przestrzegania tych praw. Została ratyfikowana przez 47 państw, w tym Polskę (w 1993 r.). Na podstawie Konwencji powołano do życia Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu. Konwencja była wielokrotnie uzupełniana przez protokoły dodatkowe.
Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury, nad którą nadzór sprawuje minister kultury. Zadaniem statutowym NCK jest zajmowanie się kulturą, w różnych jej aspektach. NCK prowadzi m.in. akcję "Kultura się liczy", związaną z promowaniem kultury w sferach biznesu i jej wpływem na rozwój gospodarczy.
PAP/run
fot. nck.pl

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook