Jedynie prawda jest ciekawa


"Portet damy" trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

17.03.2017

Miniatura Aimee Zoe Lizinki de Mirbel "Portet damy" z 1833 r. utracona w czasie II wojny, odzyskana dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FBI, trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

W piątkowej uroczystości przekazania dzieła w siedzibie MKiDN uczestniczą wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Obraz przedstawia popiersie nieznanej damy na tle obłoków. Jego autorką jest Aimee Zoe Lizinka de Mirbel, uczennica Jean-Baptiste Augustina, oficjalna malarka dworu Ludwika XVIII, wówczas wzięta miniaturzystka.

Jej prace znajdują się m.in. w paryskim Luwrze i londyńskiej Wallace Collection. Miniaturę podarowała w 1900 r. Śląskiemu Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu osoba prywatna. Obraz pokazywano na wystawie muzealnej kolekcji miniatur. W 1926 r. z częścią zbiorów trafił do nowej filii placówki - Muzeum Zamkowego, gdzie znalazł się na ekspozycji stałej. W placówce obraz był do 1942 r., kiedy wobec zagrożenia wojennego zdecydowano o ewakuacji zabytków do składnic na Dolnym Śląsku. Z dokumentów wynika, że kolekcja miniatur Muzeum Zamkowego została wywieziona przez administrację niemiecką do składnicy w miejscowości Grodziec (niem. Groeditzberg), a w 1943 r. do repozytorium w Nowym Kościele.

Po wkroczeniu na ten obszar polskiej administracji w 1945 r. okazało się, że składnica z zawartością spłonęła. Po wojnie obraz uznano za zaginiony. A na mocy prawa międzynarodowego, po tym jak Wrocław znalazł się w granicach Polski została ona także sukcesorem spuścizny materialnej miasta, w tym utraconych zbiorów artystycznych. Obraz zarejestrowano w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury jako stratę Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kartę dzieła umieszczono też na stronie internetowej resortu poświęconej stratom wojennym www.dzielautracone.gov.pl.

We wrześniu 2013 r. Ministerstwo Kultury znalazło obraz na stronie internetowej poświęconej miniaturom. Ustalono, że jest w prywatnej kolekcji amerykańskiej i podjęto rozmowy w sprawie jego zwrotu. Nie przyniosły rezultatu, więc w kwietniu 2016 r. MKiDN zwróciło się o pomoc do biura FBI w Warszawie. Dzięki działaniom Federalnego Biura Śledczego obraz odzyskano.

[fot.pixabay.com]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. solidarityofarts21082018 21.08.2018

  10. Festiwal Solidarity Of Arts od czwartku w Gdańsku

  15 wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, seansów filmowych i spektakli teatralnych, czeka na widzów na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku 10. festiwalu Solidarity Of Arts. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest suwerenność.

 2. kora10082018 10.08.2018

  "Jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat". Minister kultury wspomina Korę

  Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie. .

 3. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 4. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 5. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 6. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 7. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook