Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert i wystawa pamięci Władysława Trebuni-Tutki

01.10.2013

Cykl wydarzeń artystycznych "Nutko moja-Halny duje - Władek Tutka się dziwuje" poświęcony wybitnemu góralskiemu artyście - malarzowi i muzykowi zmarłemu przed rokiem Władysławowi Trebuni-Tutce odbędzie się w piątek i sobotę w zakopiańskim teatrze Witkacego.

W zamyśle organizatorów, wydarzenie ma prezentować wszechstronny dorobek artystyczny Władysława Trebuni-Tutki. Obok twórczości muzycznej odbędzie się wystawa prac, na której znajdą się obrazy olejne jego autorstwa, projekty witraży oraz multimedialna prezentacja "Władysław nieznany".

Wraz z zespołem Trebunie-Tutki, którego Władysław był filarem, wystąpią artyści teatru Witkacego, a także muzycy z którymi Trebunie-Tutki tworzyli projekty muzyczne: Twinkle Brothers, Włodzimierz Kiniorski i Kinior Future Sound, zespół Voo Voo oraz Krzysztof Ścierański, Michał Kulety i Wojciech Konikiewicz.

"Wydarzenie ma przypomnieć i wskrzesić atmosferę fascynacji góralszczyzną, która jeszcze w międzywojniu inspirowała środowiska awangardowe i artystyczne, zaś patron festiwalu Władysław Trebunia-Tutka - artysta malarz i najwybitniejszy góralski skrzypek czasów współczesnych, będzie wymownym symbolem powrotu dawnych idei" - powiedział lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia - Tutka. "Choć Władysława nie ma już z nami, jego duch pozostał w zespole i nadal nas inspiruje. Jest z nami w sztuce, którą nam przekazał" - dodał.

Widzowie będą mieli okazję wysłuchać utworów z płyt zespołu Trebunie-Tutki takich jak "Higher Heights", "Janosik w Sherwood", "Songs of Glory", "Etno techno", a także z płyty "Tischner" poświęconej księdzu" prof. Józefowi Tischnerowi oraz albumu "Podniesienie".

Inicjatorem wydarzenia jest dyrektor teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" Andrzej Dziuk. Finansowego wsparcia udzielił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zespół Trebunie-Tutki, znany jest z odważnych eksperymentów muzycznych. Zespół zasłynął podejmując współpracę z jamajskim zespołem The Twinkle Brothers. Wielokrotnie znajdował się w czołówce listy "muzyki świata" Europejskiej Unii Radiowej. Trebunie-Tutki zostali uhonorowani tytułem "Ambasador Polszczyzny" za "autentyzm gwary wykorzystywanej w twórczości zespołu". Władysław Trebunia-Tutka zmarł 3 grudnia 2012 r. w wieku 70. lat. Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent plastyczny i muzyczny. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Brał udział w około 35 wystawach zbiorowych i miał 25 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, kompozycje ścienne, pastel, olej, gwasz. Prace olejne i na szkle zakupiono do wielu kolekcji europejskich i amerykańskich, a malowidła i kompozycje ścienne Władysława Trebuni zdobią instytucje i domy prywatne. Artysta jest autorem m.in. oryginalnej polichromii w kościele parafialnym w Poroninie i witraży w kościele Salwatorianów w Zakopanem.

Władysław Trebunia-Tutka był jednym z najwybitniejszych góralskich "prymistów" (w muzyce góralskiej grający pierwsze skrzypce) i niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń górali w dziedzinie kultury tradycyjnej. Niemal do końca swojego życia koncertował z zespołem rodzinnym Trebunie Tutki, założonym i prowadzonym przez jego syna Krzysztofa.

Władysław Trebunia-Tutka był wielokrotnie odznaczany, m.in. medalem ministra kultury "Zasłużony dla Kultury Gloria Artis", Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza oraz prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. kora10082018 10.08.2018

  "Jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat". Minister kultury wspomina Korę

  Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie. .

 2. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 3. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 4. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 5. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 6. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 7. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 8. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook