Jedynie prawda jest ciekawa


Częstochowa: Spektakl poświęcony twórczości Beksińskiego

16.10.2016

Inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego i osadzony w charakterystycznym klimacie jego obrazów i rysunków spektakl "Podróż do wnętrza - sen 061", w czwartek po raz pierwszy będzie można obejrzeć w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Taneczno-teatralne przedstawienie o marzeniach i miłości jest częścią wydarzeń towarzyszących prezentowanej tam wystawie stałej z 30 rysunkami i 30 obrazami Beksińskiego. W ramach trzydniowej imprezy zatytułowanej "INNI/o Beksińskich" zaplanowano również m.in. spotkania z przyjacielem artysty.

Jak powiedziała dyrektor galerii Anna Paleczek-Szumlas, autorem spektaklu jest częstochowski artysta Wojciech Kołsut. W zapowiedzi czytamy, że "rozważa on specyficzny klimat obrazów i rysunków Beksińskiego, wrażenia, jakie odbierał oglądając te prace - przemoc, rozkład i specyficzna erotyka, ich symboliczną wymowę".

Bohaterami przedstawienia jest troje ludzi: starszy mężczyzna - Strażnik Pokoju Snów, Dziewczyna - Podróżniczka i Chłopak z zieloną walizką. Ich przeplatające się losy opisują poszukiwanie miłości i dążenie do urzeczywistnienia marzeń.

Za reżyserię i scenografię odpowiada Wojciech Kołsut. Muzykę skomponował Piotr Hummel, a choreografię przygotowała Anna Wróż wraz z Kamilem Mastalerzem. Podczas spektaklu wyświetlane będą także elementy multimedialne.

W ramach trzydniowego wydarzenia w Częstochowie zaplanowano również zwiedzanie wystawy "Beksiński. Drugie Muzeum" z Wiesławem Banachem. Jest on historykiem sztuki, wieloletnim przyjaciel rodziny Beksińskich oraz dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie prezentowana jest największa wystawa dzieł Beksińskiego. Podczas spotkania Banach opowie także o osobistych wspomnieniach, a rozmowę uzupełnią archiwalne zdjęcia, filmy i nagrania.

Na uczestników imprezy czeka także pokaz filmu dokumentalnego "Rok z Beksińskim" w reżyserii Magdaleny Fijołek, opisujący prace nad nową kolekcją w częstochowskiej galerii, spotkanie z autorem książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" Wiesławem Weissem oraz prezentacja zdjęć, filmów i nagrań pochodzących z prywatnych archiwów i zbiorów w opracowaniu Weissa.

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie od maja prezentowana jest wystawa stała zatytułowana "Beksiński. Drugie Muzeum", z 30 obrazami i 30 rysunkami artysty, pochodzącymi niemal z całego okresu jego twórczości. Dzieła pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.

Nazwa "Beksiński. Drugie Muzeum" nawiązuje do pierwszej, zakończonej już wystawy w Częstochowie poświęconej twórczości Beksińskiego. Do niedawna bowiem w Muzeum Zdzisława Beksińskiego - które od lutego 2006 r. stanowiło część Miejskiej Galerii Sztuki - można było oglądać 50 obrazów, głównie z lat 1983-1995, oraz wielkoformatowe rysunki artysty. Ponadto Galeria dysponowała ponad 80 rysunkami (małe formaty) oraz 100 fotografiami artysty.

Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.

wkt/PAP

[fot. Muzeum Historyczne w Sanoku]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook