Jedynie prawda jest ciekawa


10. Festiwal Solidarity Of Arts od czwartku w Gdańsku

21.08.2018
solidarityofarts21082018
10. Festiwal Solidarity Of Arts od czwartku w Gdańsku

15 wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, seansów filmowych i spektakli teatralnych, czeka na widzów na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku 10. festiwalu Solidarity Of Arts. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest suwerenność.

Program Solidarity Of Arts 2018 zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Europejskim Centrum (ECS) w Gdańsku, które jest głównym organizatorem festiwalu.

- Solidarity Of Arts to festiwal, który łączy bardzo różne dziedziny sztuki, zachęca do wymiany doświadczeń i tworzenia nowych dzieł. Sierpień to jak wiadomo miesiąc bardzo ważny dla Gdańska, dla niektórych może obciążony symbolami. Dla nas jednak to nie balast, a wręcz szansa, ponieważ wierzymy w siłę sztuki, w to, że artyści mogą nam coś nowego i niekonwencjonalnego powiedzieć - powiedział dyrektor ECS Basil Kerski.

Mottem Solidarity Of Arts 2018 jest suwerenność, w ubiegłym roku takim hasłem przewodnim był pokój.

- Suwerenność to hasło, które raczej w przestrzeni sztuki się dzisiaj nie pojawia. To ma być dialog z tym pojęciem, które ma też związek z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz państwem. Suwerenność ma też inne wymiary. Dotyczy też jednostki, bo człowiek, a przede wszystkim artysta suwerenny to jednocześnie osoba wolna. Suwerenność to też klucz, jak żyć dzisiaj w świecie, który jest coraz większy, niby coraz bardziej otwarty, a jednocześnie nie poukładany - mówił Kerski.

W programie tegorocznego Solidarity Of Arts dominuje różnorodna gatunkowo muzyka. Gwiazdami festiwalu są Dustin O'Halloran, Emilie Levienaise Farrouch+Resina, P.Unity z gościem specjalnym Michałem Urbaniakiem oraz Clark.

Amerykanin Dustin O'Halloran zaliczany jest do grona czołowych twórców neo- lub postklasycznych. Swoją działalność zaczynał jako współzałożyciel grupy Devics, która, jako łącząca dream pop, indie rock i slowcore, szybko wzbudziła zainteresowanie branży muzycznej. Kilka lat poświęcił doskonaleniu gry na pianinie. Do dziś ukazało się siedem jego albumów w takiej formule. Twórcę interesuje szczególnie komponowanie muzyki filmowej. Jego utwory można usłyszeć w takich filmach, jak "Maria Antonina" w reżyserii Sofii Coppoli (2006), "Iris" (reż. Jalil Lespert, 2016) czy "Piękny kraj" (reż. Francis Lee, 2017), zaś muzyka do głośnego obrazu Gartha Davisa "Lion. Droga do domu" (2016) otrzymała nominacje do licznych nagród, m.in. Oscara, Złotego Globu i Bafta.

Projektem specjalnym, który będzie miał swoją premierę na festiwalu, będzie występ pianistki Emilie Levienaise-Farrouch (Francja) z pochodzącą z Pomorza, grającą na wiolonczeli, Resiną.

Założona w Warszawie dziewięcioosobowa grupa P.Unity prezentuje styl nawiązujący do muzyki klubowej rodem z lat 70. i będący mieszanką psychodelicznego soul, rap i elektroniki. W marcu 2017 r. zespół wydał pierwszą epkę "Mango" oraz dołożył dwa utwory do płyty "Beats&Pieces", która zwieńczyła 12. edycję organizowanych przez Michała Urbaniaka warsztatów Urbanator Days.

Brytyjczyk Clark (właściwie Chris Clark) uważany jest za mistrza współczesnej elektroniki. W jego twórczości słychać m.in. IDM (Intelligent Dance Music), electro, techno, ambient i glitch. Muzyk jest zainteresowany zniekształcaniem dźwięku, a jego amorficzny i industrialny styl inspiruje producentów na całym świecie. Nagrał siedem autorskich płyt, ale kooperuje też z innymi muzykami. Na swoim koncie ma również muzykę filmową m.in. do nominowanego do nagrody Bafta (2016) miniserialu kryminalnego "The Last Panthers".

Wśród wykonawców muzycznych na festiwalu będą także DJ Stingray, Naphta And the Shamans, BluRum13 oraz Dalekie. Publiczność usłyszy również Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Tomasza Tomaszewskiego oraz Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Gościem festiwalu w Gdańsku będzie Afshin Ghaffarian, tancerz z Iranu. Uczył się tańca, podpatrując tancerzy w internecie. W 2006 roku założył podziemny zespół taneczny, ponieważ taniec jest w Iranie zakazany jako sprzeczny z zasadami islamu. Nielegalne próby odbywały się w szkolnej sali modlitw, a spektakle na pustyni. Obecnie artysta mieszka we Francji. Na festiwalu pokazany zostanie film "Taniec pustyni" (reż. Richard Raymond, 2014), którego scenariusz oparto na biografii artysty. Po projekcji Ghaffarian zaprezentuje swój spektakl teatru tańca pt. "Zbyt głośna samotność".

Podczas Solidarity Of Arts 2018 pokazany zostanie także spektakl teatralny "Solidarność. Nowy projekt" w reżyserii Pawła Wodzińskiego, oparty na protokołach z I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 r. w Gdańsku.

Ponadto, w trakcie festiwalu odbędzie się także uroczystość wręczenia Neptunów, przyznawanych od 2006 r. przez prezydenta Gdańska. Laur ten trafia do polskich i zagranicznych twórców, którzy pozostawiają trwały ślad w historii miasta. W tym roku nagrodę tę otrzymają: aktorka Maja Ostaszewska, reżyser teatralny i dramaturg Jan Klata oraz filozof, historyk idei Krzysztof Pomian.


(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. festiwalgdynia18092018 18.09.2018

  Rozpoczął się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Wydarzenie otworzył „Kamerdyner” F. Bajona

  Uroczysty pokaz "Kamerdynera", filmu Filipa Bajona o miłości i Kaszubach, zainaugurował 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Łącznie podczas imprezy pokazanych zostanie ponad 130 filmów, w tym 50 w trzech konkursach. Wydarzenie potrwa do soboty.

 2. kora10082018 10.08.2018

  "Jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat". Minister kultury wspomina Korę

  Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie. .

 3. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 4. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 5. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 6. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 7. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook