Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawa pamięta o Żołnierzach Wyklętych

27.02.2016

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek w Warszawie. Zaplanowano msze św., apele pamięci, dekorację orderami państwowymi i wręczenie nominacji generalskich przez prezydenta, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na "Łączce".

W ramach uroczystości z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" organizowanych przez MON zaplanowano wiele wydarzeń w Warszawie i okolicach.

Część z nich odbędzie się także w weekend - zaplanowano m.in. uroczystość przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego i przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

W sobotę w Domu Pielgrzymkowym Amicus na Żoliborzu zaplanowano spotkanie z podkomendnymi Hieronima Dekutowskiego "Zapory": mjr. Marianem Pawełczakiem "Morwą", Zbigniewem Matysiakiem "Kowbojem", Marianem Chmielewskim "Pomidorem" oraz z˙dr Ewą Kurek, a także projekcję filmu "Major Zapora" (reż. Ewa Kurek).

Z kolei w niedzielę w Katedrze św. Michała i św. Floriana odbędzie się msza św. w intencji
poległych i˙pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego, wręczenie medali "Zło Dobrem Zwyciężaj" oraz prezentacja o˙Żołnierzach Wyklętych.

Na poniedziałek w Teatrze Polskim zaplanowano koncert "O Żołnierzach Wyklętych opowieść", podczas którego mają zostać wręczone medale i odznaki.

Koncert ma mieć formę muzyczno-poetyckiej etiudy; wykorzystano w nim m.in. fragmenty pamiętnika kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" i piosenki, których autorami są Żołnierze Niezłomni, utwory pisane często do muzyki znanych polskich piosenek i˙pieśni patriotycznych, a˙także utwory poetyckie w˙interpretacji Jerzego Zelnika, wiersze Zbigniewa Herberta. Uzupełnieniem widowiska będzie prezentacja multimedialna, w˙której zostaną wykorzystane materiały ze zbiorów IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Akt Nowych.

Tego samego wieczora w Kinotece zaplanowano premierowy pokaz filmu "Historia Roja" w reż. Jerzego Zalewskiego. Inspiracją dla reżysera stały się losy Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i losy innych Żołnierzy Wyklętych.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek 1 marca.
Rozpocznie je msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce. W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na "Łączce" na Wojskowych Powązkach; po południu - przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem "Anody".

Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowickiej.

Obchody potrwają do 7 marca. 2 marca w gmachu PAST-y będzie można wziąć udział w "Wieczornicy" pamięci Powojennej Konspiracji Antykomunistycznej, 6 marca - w Warszawskiej Rowerowej Masie Krytycznej Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, a 7 marca odbędzie się premiera filmu "Zapora" w Konrada Starczewskiego.

Gah/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook