Jedynie prawda jest ciekawa


III Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka

05.04.2013

Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wyruszy ze Spały w rocznicę tego zdarzenia. Wojskowi przebiegną w sumie ok. 420 km.

Sztafeta ma się zakończyć 19 kwietnia w Żaganiu (Lubuskie); wówczas przypada święto 34. Brygady Kawalerii Pancernej, którą w latach 2002-2005 dowodził gen. Buk.

Idea sztafety, która odbędzie się po raz trzeci, związana jest z sylwetką tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Dowódcy Wojsk Lądowych, gen. broni Tadeusza Buka - poinformował oficer prasowy żagańskiej brygady por. Rafał Nowak. Dodał, że co roku wyznaczana jest nieco inna trasa biegu, dzięki czemu żołnierze docierają do innych miejscowości, do nowych środowisk.

"Ogólny charakter i przesłanie pozostają bez zmian. Głównym celem sztafety jest propagowanie i przybliżenie wizerunku gen. broni Tadeusza Buka oraz tradycji 34. Brygady Kawalerii Pancernej i lubuskiej dywizji, kreowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego w społeczeństwie, zachęcanie do aktywnego wypoczynku i integracja różnych środowisk społecznych" - zaznaczył Nowak.

W trakcie sztafety zaplanowano wiele spotkań, podczas których żołnierze promować będą Wojsko Polskie i popularyzować zawód żołnierza. Ich gospodarzami będą władze samorządowe i dyrektorzy placówek oświatowych. Z okazji sztafety w szkołach, do których zawitają biegacze, organizowane będą "Dni Patriotyzmu".

"W ten sposób realizacja projektu stanie się wspólnym dziełem zarówno wojska jak i społeczeństwa" - wyjaśnił Nowak.

W skład dziewięcioosobowej drużyny biegaczy będą wchodzić przedstawiciele żagańskiej brygady, dowództwa 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz dwóch żołnierzy amerykańskich. Będą oni pokonywać wyznaczoną trasę, zgodnie z ustalonym planem. Sztafetę będzie eskortować samochodem trzech żołnierzy.

10 kwietnia uczestnicy sztafety i jej organizatorzy złożą kwiaty na grobie gen. Buka w Spale. Po tej uroczystości biegacze wyruszą do Żagania w Lubuskiem. Po dziewięciu dniach zameldują się na Placu Pamięci przed 34. brygadą, aby wspólnie z jej żołnierzami i zaproszonymi gośćmi złożyć kwiaty przed pomnikiem generała. Następnie na Skwerze Czołgisty odbędzie się uroczysty apel z okazji święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej.

Organizatorem imprezy z ramienia wojska jest dowódca 34. Brygady, płk. dypl. Krzysztof Pokropowicz, a koordynuje ją przewodnicząca Stowarzyszenia "Rodzina Wojskowa" Urszula Dydo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270paparumskij 08.08.2018

  Kto jest biskupem księżyca?

  Do diecezji w Orlando należy całkiem spory kawałek Florydy, z 9 hrabstwami, setkami miast i miasteczek i ponad 400 tysiącami wiernych. Należy do niej również...księżyc.

 2. 1270pfeifer 30.07.2018

  Na podstawie losów tego żołnierza można prześledzić historię Polski I poł. XX w

  Gen. Franciszek Edward Pfeiffer ps. "Radwan" był łodzianinem, ale znany jest przede wszystkim jako jeden z dowódców Powstania Warszawskiego. Na podstawie jego losów można prześledzić niemal całą historię Polski I połowy XX wieku.

 3. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 4. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 5. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 6. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 7. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 8. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook