Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica zbrodniczego ataku

01.09.2013

1 września obchodzimy 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Polska została zaatakowana przez Niemcy. Kilkanaście dni później do wojny dołączył drugi agresor. Polska musiała zmierzyć się z dwoma totalitaryzmami - niemieckim i rosyjskim.

O tym, że 1 września jest dla Polaków ciągle dramatyczną lekcją mówił premier Donald Tusk podczas porannych obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych na gdańskim Westerplatte.

"1 września to dla nas, Polaków ciągle dramatyczna lekcja, ciągle tragiczna lekcja początku wojny; początku, który Polska przegrała. Każdego roku przypominamy sobie tutaj na nowo tę lekcję. To lekcja tak dramatyczna, ponieważ wówczas, 74 lata temu, polscy żołnierze tu na Westerplatte i wszędzie tam, gdzie Niemcy hitlerowskie od pierwszych godzin Polskę atakowały, bronili swojej ojczyzny w poczuciu świętej sprawy, ale także w przygniatającym poczuciu osamotnienia" - rozpoczął swoje przemówienie premier.

W 1939 roku - mówił premier - Polska nie była gotowa do obrony przed tak potężnym przeciwnikiem. "Dwadzieścia lat zaledwie budowaliśmy niepodległe państwo i ten wyścig z historią wówczas przegraliśmy. Te 20 lat nie wystarczyło, aby Polska stała się krajem wystarczająco silnym, bogatym, dobrze uzbrojonym i osadzonym w międzynarodowych sojuszach" - mówił premier.

Dodał, że polscy żołnierze w 1939 roku byli gotowi do obrony ojczyzny za cenę życia. "Można to powiedzieć nie tylko o żołnierzach, ale też o większości Polaków" - mówił premier dodając, że w 1939 roku państwo polskie było zbyt mało zasobne, by zbudować wystarczająco silną armię. Premier przypomniał tutaj, że dziś w Polsce realizowany jest program, który powinien uczynić "polską armię zdolną do działania w najtrudniejszych warunkach".

Tusk wspomniał też, że nieodzownym warunkiem bezpieczeństwa państwa są sojusznicy. Przypomniał, że przed 74 laty Polska "miała podpisane wszystkie porozumienia gwarantujące bezpieczeństwo". "W tym dramatycznym momencie okazało się, że to nie działa" - powiedział premier przypominając, że dziś "jesteśmy w zupełnie innym miejscu, w zupełnie innej pozycji".

"Świat stoi dziś na skraju kolejnego konfliktu. Nikt z nas nie wie dzisiaj, jak dalej potoczą się losy tego wielkiego regionu szarpanego tragicznymi zdarzeniami od wielu lat, a szczególnie intensywnie w ostatnich miesiącach. Od Afganistanu po Libię cały fragment świata rozszarpywany jest przez złe emocje, niejasne interesy, konflikty między wyznaniami i między całymi państwami" - mówił też szef rządu.

"Być może lada godzina, być może lada dzień rakiety spadną na Syrię. To reakcja na zbrodnię użycia broni chemicznej przeciwko cywilom: reakcja zrozumiała i potrzebna, oby była skuteczna, bo skuteczność reakcji wolnego świata na tego typu zdarzenia to także gwarancja bezpieczeństwa dla Polski, choć to ciągle odległy dla nas teatr wojny. Ale kiedy patrzymy na mapę, widzimy, że to jednak coraz bliżej" - powiedział premier.

Dlatego - zaznaczył - Polska i Polacy wspólnie muszą wypełnić "warunki bezpiecznej ojczyzny" (wierni żołnierze, dobre wyposażenie i dobrzy sojusznicy). "Jestem przekonany, że tym razem, w XXI wieku dzięki wysiłkowi wszystkich Polaków, Polska ten wyścig z historią wygra" - powiedział premier.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nazwał westerplatczyków "obrońcami wolności Europejczyków". "Jako pierwsi na lądzie postawiliście tamę rozlewającej się zarazie totalitaryzmu nazistowskiego. Jako pierwsi na lądzie broniliście wolności nie tylko Polaków" - mówił. "Niech nasze poranne spotkanie będzie ogniwem łączącym wszystkie pokolenia Polaków. Majorze Sucharski, jesteśmy z tobą" - zakończył przemówienie prezydent Gdańska.

Zaplanowane na godz. 4.45 niedzielne uroczystości na Westerplatte, z przyczyn technicznych rozpoczęły się z kilkuminutowym opóźnieniem. Na obchody złożył się m.in. apel pamięci, a zakończyły się one złożeniem wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Poza premierem w porannych uroczystościach na Westerplatte wzięli też udział ministrowie: obrony Tomasz Siemoniak, transportu Sławomir Nowak, sprawiedliwości Marek Biernacki i skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Obecni byli także metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, w tym marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. Zjawili się też m.in. harcerze, kadeci z Anglii i przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi.

Kilka godzin po porannych obchodach na terenie Westerplatte - w Wartowni nr 1, otwarto urządzoną na nowo ekspozycję dotyczącą historii i obrony półwyspu. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmodernizowało wystawę m.in. uzupełniając ją o stanowisko multimedialne pozwalające na wirtualne zwiedzanie kabiny bojowej. Prace przeprowadzono dzięki dotacji z resortu kultury.

Z okazji rocznicy w niedzielę Muzeum II Wojny Światowej organizuje na terenie Westerplatte zwiedzanie półwyspu. Chętni mogą poznawać historię tego miejsca pieszo lub podróżując drezynami.

Oprócz Westerplatte obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbędą się także w centrum Gdańska - na placu przed gmachem Poczty Polskiej w Gdańsku, który Niemcy zaatakowali równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte. W południe odprawiona zostanie tutaj msza św., po której oddany zostanie hołd poległym pocztowcom i złożone wieńce pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.

TK,PAP
[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270paparumskij 08.08.2018

  Kto jest biskupem księżyca?

  Do diecezji w Orlando należy całkiem spory kawałek Florydy, z 9 hrabstwami, setkami miast i miasteczek i ponad 400 tysiącami wiernych. Należy do niej również...księżyc.

 2. 1270pfeifer 30.07.2018

  Na podstawie losów tego żołnierza można prześledzić historię Polski I poł. XX w

  Gen. Franciszek Edward Pfeiffer ps. "Radwan" był łodzianinem, ale znany jest przede wszystkim jako jeden z dowódców Powstania Warszawskiego. Na podstawie jego losów można prześledzić niemal całą historię Polski I połowy XX wieku.

 3. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 4. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 5. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 6. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 7. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook