Jedynie prawda jest ciekawa


IPN namawia do przekazywania dokumentów

19.05.2017

IPN zachęca do przekazywania archiwaliów np. dokumentów lub zdjęć dotyczących najnowszej historii Polski. Uruchamia też nowy portal "Archiwum Pełne Pamięci" informujący jak można przekazać te materiały i prezentujący przykłady już przekazanych kolekcji.

"+Archiwum Pełne Pamięci+ to z jednej strony odpowiedź na to, co w naszej codziennej archiwalnej pracy zauważyliśmy. W zasadzie od początku naszego istnienia zjawiali się bowiem u nas ludzie, którzy chcieli nam coś przekazać. Znacznie częstsze jest to w ostatnim okresie. Ale z drugiej strony to odpowiedź na to, co nas bardzo niepokoi. Coraz częściej docierają do nas bowiem informacje, że bezcenne pamiątki, nie tylko w wymiarze rodzinnym, ale też w wymiarze całego państwa, narodu, dokumenty historyczne trafiają na śmietniki" - opowiadała podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Jak zaznaczyła, ma to związek z faktem, że coraz częściej dokumenty, zdjęcia, pamiątki trafiają w ręce ludzi, które nie do końca zdają sobie sprawę z ich wartości. "I trudno ich nawet winić, bo uświadomiliśmy sobie, że brakuje takiej społecznej kampanii informacyjnej, która by mówiła o tym, że domowe archiwa, albumy, historie poszczególnych rodzin są ważne z punktu widzenia narodu i Polski. Bo to przecież z historii poszczególnych osób składa się historia całego państwa" - powiedziała.

"I +Archiwum Pełne Pamięci+ ma być tym miejscem i tą akcją, która rozpropaguje apel do naszych rodaków w kraju i na świecie, a także do osób, które wejdą w posiadanie takich dokumentów, by zanim zdecydują się je wyrzucić zgłosili się do nas. Z drugiej strony to +Archiwum+ jest realizacją misji IPN. Jednym z naszych głównych zadań jest bowiem ocalenie pamięci o tych pokoleniach, które walczyły, oddawały życie, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju" - zaakcentowała Kruk.

Podkreśliła, że celem jest dotarcie do wszystkich pokoleń. "Do tych najstarszych, którzy mają świadomość wagi przechowywanych dokumentów, ale z oczywistych względów trudno im się z nimi rozstać. A także do tych ze średniego i najmłodszego pokolenia. Dlatego będziemy sięgać po wszystkie dostępne środki. Oczywiście będą to tradycyjne metody - plakaty, ulotki, spotkania" - relacjonowała.

"Ale obecnie medium dającym największe możliwości jest internet. Stąd portal +Archiwum Pełne Pamięci+ mający być miejscem, z którego będzie można czerpać informacje. Chcemy też by pojawiały się tam przykładowe dokumenty, które będziemy przejmować. W związku z tym, że chcemy dotrzeć do materiałów rozsianych po całym świecie, portal będzie po także po angielsku, rosyjsku, niemiecku, a w przyszłości także po hiszpańsku. By każdy, kto będzie chciał znaleźć informacje co z takimi dokumentami zrobić, mógł je tam uzyskać" - wyjaśniła dyrektor Archiwum IPN.

Dla Instytutu ważne jest by bezcenne pamiątki po naszych przodkach "nie lądowały na śmietniku", tylko budowały narodowy zasób archiwalny. "I tak naprawdę do tego zmierza ta inicjatywa. Chcemy zaapelować do społeczeństwa, by razem z nami budowało ten narodowy zasób archiwalny. By poczuli się współodpowiedzialni za to dziedzictwo. I chcemy ich zaprosić, by razem z nami tę pamięć o wcześniejszych pokoleniach ocalili. Chcemy też nawiązać kontakt z ludźmi, by nie tylko przekazali nam swoje dokumenty, ale opowiedzieli swoje historie" - mówiła Kruk.

Portal ma być więc rodzajem centrum informacyjnego, w jaki sposób można do IPN przekazać materiały archiwalne, fotografie, różnego rodzaju pamiątki. "Na portalu prezentujemy już kilka przykładowych kolekcji, które trafiły do naszego zasobu. Zamieszczamy także informacje, sposób w jaki można do nas te dokumenty przekazywać. Można się z nami kontaktować drogą mailową, telefonicznie czy osobiście. Zależy nam by dotrzeć do wszystkich osób będących w posiadaniu materiałów archiwalnych, które nie mają potrzeby przechowywania ich w swoich domach" - powiedziała.

Prezes IPN Jarosław Szarek dodał, że ta inicjatywa ma służyć uratowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, pamiątek naszej historii, których wiele utraciliśmy przez nasze XX-wieczne losy. "Zbyt duże straty ponieśliśmy, by lekkomyślnie podchodzić do tego naszego dziedzictwa, stąd ta inicjatywa. Zachęcamy państwa do pomocy nam w tym dziele. My to będziemy gromadzić, zabezpieczać, konserwować, by następne pokolenia mogły z tych zasobów korzystać" - podsumował Szarek. (PAP)

fot. [PAP]

as/PAP


Warto poczytać

 1. 1270paparumskij 08.08.2018

  Kto jest biskupem księżyca?

  Do diecezji w Orlando należy całkiem spory kawałek Florydy, z 9 hrabstwami, setkami miast i miasteczek i ponad 400 tysiącami wiernych. Należy do niej również...księżyc.

 2. 1270pfeifer 30.07.2018

  Na podstawie losów tego żołnierza można prześledzić historię Polski I poł. XX w

  Gen. Franciszek Edward Pfeiffer ps. "Radwan" był łodzianinem, ale znany jest przede wszystkim jako jeden z dowódców Powstania Warszawskiego. Na podstawie jego losów można prześledzić niemal całą historię Polski I połowy XX wieku.

 3. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 4. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 5. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 6. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 7. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 8. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook