Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 16 maja

  Imieniny obchodzą

  Adam, Adamina, Andrzej, Brendan, Fidol, Germeriusz, Honorat, Jan Nepomucen, Jędrzej, Peregryn, Szymon, Trzebiemysł, Ubald, Wiktorian, Wiktoriana i

  Wiktorianna

 2. 16 maja

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  św. Andrzej Bobola (prezbiter i męczennik, patron Polski)

  św. Posydiusz z Kalamy (Ojciec Kościoła)

  św. Szymon Stock (generał karmelitów, znany w związku z nabożeństwem szkaplerza)

 3. 16 maja

  1915 – I wojna światowa: rozpoczęła się bitwa pod Konarami

  Bitwa stoczona w dniach 16 maja – 23 maja 1915 pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. W skład sił austro-węgierskich wchodziła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem brygadiera Józefa Piłsudskiego. Boje konarskie były częścią większej operacji znanej jako bitwa pod Opatowem i Klimontowem. Ze strony austro-węgierskiej atakowała 1 Armia pod dowództwem Wiktora Dankla w składzie Korpusu I i II Korpusu. Ze strony rosyjskiej walczyły XXV Korpus gen. Aleksandra Ragozy oraz XXXI Korpus gen. Pawła Miszczenki. Bitwa z największym nasileniem toczyła od 16 do 25 maja 1915 r. Później obydwie walczące strony przeszły do działań pozycyjnych do 23 czerwca. Linię frontu na znacznej długości stanowiła rzeka Koprzywianka.

 4. 16 maja

  1920 - Joanna d'Arc została kanonizowana przez papieża Benedykta XV

  Dziewica Orleańska (ur. prawdopodobnie 6 stycznia 1412 w Domrémy-la-Pucelle, zm. 30 maja 1431 w Rouen) – francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego, patronka Francji. Podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII. Została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat. 24 lata później papież Kalikst III dokonał rewizji decyzji sądu kościelnego. Uniewinnił ją i uznał za męczennicę.

 5. 16 maja

  1950 – Ostateczna aprobata Opus Dei jako instytutu świeckiego

  Opus Dei jest instytucją Kościoła katolickiego, której celem jest realizacja jego ewangelizacyjnej misji oraz rozpowszechnianie świadomości powszechnego powołania do świętości i uświęcającej wartości codziennej pracy, tj. dobrego wypełniania obowiązków zawodowych i rodzinnych.

 6. 16 maja

  Urodyili się

  1902 – Jan Kiepura, polski śpiewak operowy, aktor (zm. 1966)

  1905 – Henry Fonda, amerykański aktor (zm. 1982)

  1944 - Maciej Zembaty, polski poeta, muzyk, scenarzysta, tłumacz (zm. 2011)

Facebook