Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 11 sierpnia

  Imieniny obchodzą

  Aleksander, Filomena, Herman, Klara, Ligia, Lilia, Rufin, Telimena, Tyburcja, Tyburcjusz, Tyburcy, Włodzimierz, Włodzimir, Włościwoj i Zuzanna.

 2. 11 sierpnia

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  bł. Alojzy (Ludwik) Biraghi

  św. Klara (dziewica)

  bł. Maurycy Tornay (męczennik)

  św. Zuzanna (męczennica)

 3. 11 sierpnia

  480 p.n.e. – Persowie pokonali Spartan w bitwie pod Termopilami.

  Bitwa ta jest symbolem spartańskich ideałów. Spartanie po raz pierwszy w czasie wojen perskich opowiedzieli się za Grecją. Jednym z dowodów męstwa Spartan było zachowanie, na jakie się odważyli w obliczu pewnej śmierci – na propozycję Kserksesa, aby oddać wąwóz bez walki, Leonidas miał odpowiedzieć: "Chodź i weź" (gr. Μολών λαβέ). Te słowa wyryte są na jego pomniku postawionym w 1955 roku. Z kolei, gdy poseł Kserksesa powiedział, że łucznicy perscy wystrzelą tyle strzał, że zaćmią słońce, spartański wojownik Dienekes odrzekł: "Świetnie, będziemy walczyć w cieniu".

 4. 11 sierpnia

  1944 – 11. dzień powstania warszawskiego.

  Niemcy opanowują Wolę i Ochotę. Miejsce obrony przy ul. Wawelskiej 60, atakowane jest od rana przez artylerię, goliaty, czołgi i piechotę. Po jego upadku (tzw. "Reduty Wawelskiej") zamordowany został ksiądz i filozof Jan Salamucha. Naloty i bombardowanie Starego Miasta. The Daily Mirror w artykule "Warsaw Tragedy": Trzecia bitwa o Warszawę toczy się dalej i sytuacja jest rozpaczliwa, ale może być jeszcze uratowana, chociaż warszawiacy słusznie pytają, gdzie są nasi przyjaciele.

 5. 11 sierpnia

  Urodzili się

  1892 - Władysław Anders, polski generał, polityk

  1933 - Jerzy Grotowski, polski reżyser teatralny (zm. 1999)

  1950 - Steve Wozniak, amerykański informatyk, założyciel Apple Computer

Facebook