Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 19 sierpnia

  1901 – Poświęcono krzyż na Giewoncie.

  Krzyż na Giewoncie zamontowany tam został przez parafian z Zakopanego 19 sierpnia 1901 roku na pamiątkę 1900 rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa.

 2. 19 sierpnia

  1920 – W nocy z 19 na 20 sierpnia rozpoczęło się II powstanie śląskie.

  Powstanie trwało od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920, miało na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa oraz utworzenie mieszanej policji polsko-niemieckiej opartej na zasadzie parytetu. II powstanie śląskie to jedna z czterech zakończonych sukcesem polskich insurekcji.

 3. 19 sierpnia

  Imieniny obchodzą

  Alfred, Andrzej, Bolesław, Donat, Emilia, Ezechiel, Jan, Julian, Juliusz, Ludwik, Luiza, Magnus, Marian, Sebald, Sykstus, Tekla, Tymoteusz, Wiktor i Wincenty.

 4. 19 sierpnia

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  św. Ezechiel Moreno (augustianin, biskup)

  św. Jan Eudes (prezbiter)

  św. Ludwik z Tuluzy (zm. 1297, franciszkanin, biskup)

  św. Sykstus III (papież)

 5. 20 sierpnia

  1794 – Insurekcja kościuszkowska: wybuchło powstanie wielkopolskie.

  Wybuchło na terenie II zaboru, obejmując następnie również I zabór, związane z insurekcją kościuszkowską. Pomimo klęski militarnej walki w zaborze pruskim przedłużyły nadzieje na zwycięstwo całej insurekcji, a sława i szacunek, jakie zdobył gen. Jan Henryk Dąbrowski, umożliwiły mu zorganizowanie zwycięskiego powstania w 1806 roku.

 6. 20 sierpnia

  1968 – Praska wiosna: wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji

  W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. rozpoczęła się operacja Dunaj – ponad 600 tysięcy żołnierzy radzieckich, polskich, węgierskich i bułgarskich i wschodnioniemieckich wkroczyło do Czechosłowacji. Pretekstem do inwazji był niepodpisany list opublikowany w radzieckiej prasie, w którym rzekomo czechosłowaccy przywódcy zwracali się do Kremla o niezwłoczną pomoc, łącznie z użyciem sił zbrojnych.

 7. 20 sierpnia

  Imieniny obchodzą

  Bernard, Eliasz, Filibert, Filiberta, Hieronim, Krzysztof, Leowigild, Lucjusz, Łucjusz, Maksym, Małgorzata, Maria, Paweł, Sabin, Samuel, Samuela, Sewer, Sieciech i Świelub.

 8. 20 sierpnia

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  św. Bernard (opat, doktor Kościoła)

  św. Bernard Tolomei (założyciel kongregacji mniszej oliwetanów)

  św. Maria De Mattias (zakonnica, założycielka Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa)

  św. Oswin (król Deiry)

  św. Samuel (prorok)

 9. 21 sierpnia

  1933 – Została zburzona Wieża Bismarcka w Mysłowicach.

  Po plebiscycie na Śląsku wieżę nazwano Wieżą Powstańców, później nazwaną imieniem Tadeusza Kościuszki. 21 sierpnia 1933, decyzją ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego, wieża została zburzona, a kamień z jej rozbiórki wykorzystano do budowy schodów katowickiej katedry i kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach.

 10. 21 sierpnia

  1936 – Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Rejonu Umocnionego Hel.

  Na terenie Rejonu Umocnionego zaczęto budować rozwiniętą sieć kolei normalnotorowych i wąskotorowych dla potrzeb transportów wojskowych. Powstały różnego typu stanowiska artyleryjskie, zaczęto sprowadzać różnoraki sprzęt wojskowy i uzbrojenie.

Facebook