Jedynie prawda jest ciekawa


Żubry i nietoperze czekają na zimę

27.11.2013

Żyjące w Bieszczadach żubry rozpoczęły wędrówkę do miejsc zimowania - poinformował w rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Stada będą zimować m.in. w dolinie Sanu.

"Mróz oraz opady śniegu sprawiły, że żubry z wyższych partii gór powoli przemieszczają się do zimowych ostoi. Wędrówka potrwa kilka tygodni" - powiedział Marszałek.

Zaznaczył, że zwierzęta jeszcze nie korzystają z przygotowanych paśników. "Karmę zaczniemy wykładać, gdy śniegi uniemożliwią żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu. Na razie żubry wolą zdobywać go w naturalny sposób. Szczególnie cenią sobie, podobnie jak niedźwiedzie, owoce buka - bukwie, jeżyny oraz pędy drzew" - wyjaśnił rzecznik.

Na dokarmianie żubrów przygotowano już wiele ton pasz, m.in. siana, marchwi, buraków i kukurydzy. Zgromadzone na zimę zapasy stanowią jedynie uzupełnienie pożywienia tych zwierząt. 

Pierwsze żubry sprowadzono w Bieszczady - po ponad dwóch wiekach nieobecności - w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską zostały odizolowane i znajdują się wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Według szacunków krośnieńskiej RDLP w Bieszczadach na wolności żyje ponad 260 żubrów. 

Kilkadziesiąt zimowisk dla hibernujących nietoperzy przygotowali pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Na potrzeby gacków i innych gatunków tych ssaków zaadaptowano piwniczki opustoszałych gospodarstw i bunkry dawnej kwatery Luftwaffe k. Gołdapi.

Jak poinformował PAP dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski przed nadchodzącą zimą dokonano przeglądu wszystkich obiektów, z których korzystają nietoperze i zadbano, żeby pomieszczenia nie przemarzały.

Jak mówił zimowiska dla nietoperzy powstają w Puszczy Rominckiej od ponad 10 lat. Na schronienia dla nich zaadaptowano dwa bunkry dawnej kwatery głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w Kumieciach, k. Gołdapi oraz 33 ziemianki, w większości pozostałe po opuszczonych od czasów II wojny śródleśnych gospodarstwach.

"Na wielu obszarach zajmowanych obecnie przez Puszczę Romincką istniały kiedyś wsie. Domów i zabudowań gospodarczych już nie ma, ale pozostało sporo piwniczek ukrytych w leśnej gęstwinie" - powiedział dyrektor Parku.

Aby zapewnić nietoperzom właściwe warunki zimowego snu, w obiektach uzupełniono ubytki ścian, zamontowano nowe drzwi i zabudowano okna. Dodatkowo na stropach zamontowano cegły dziurawki z otworami, w których mogą się schronić hibernujące osobniki.

Dzięki takim zabezpieczeniom w pomieszczeniach nie ma przeciągów, panuje odpowiednia wilgotność oraz niska, ale stabilna temperatura. Hibernujący nietoperz znacznie obniża temperaturę ciała, co spowalnia jego procesy życiowe. Korzysta wtedy jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Według pracowników Parku Krajobrazowego działania dla ochrony nietoperzy prowadzone są od ponad 10 lat, co przynosi wymierne korzyści. Z inwentaryzacji wynika, że co roku ze schronień korzysta coraz więcej nietoperzy. W 2005 roku stwierdzono zimowanie 45 nietoperzy, dwa lata później naliczono ich 114, a w ubiegłym sezonie zimowały w nich już 234 osobniki.

W schroniskach na terenie Puszczy Rominckiej pozostają na zimę nietoperze pięciu gatunków. Połowa wszystkich osobników to mroczki pozłociste. Z piwniczek i bunkrów korzystają też takie nietoperze jak nocek rudy, mopek, gacek brunatny i nocek Natterera.

Wszystkie te gatunki znajdują się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

Remonty piwnic i adaptację bunkrów sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz powiatu gołdapskiego. Projekt realizowała Fundacja Puszczy Rominckiej we współpracy z Parkiem Krajobrazowym.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim.

Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha. Na Warmii i Mazurach są jeszcze trzy inne duże zimowe siedliska nietoperzy. Dwa znajdują się w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec", k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim. Trzecie schronienie nietoperzy odkryto przed rokiem w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie.

ansa/PAP

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook