Jedynie prawda jest ciekawa


Ośrodek dla zwierząt odebranych przemytnikom

27.10.2011

Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum CITES.

 

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podkreślił, że do powołania ośrodka zobowiązuje na Konwencja waszyngtońska (CITES) z 1973 r. o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Polska ratyfikowała Konwencję w 1989 r., weszła ona w życie w 1990 r. Jednak dopiero teraz powstanie pierwszy ośrodek CITES w Polsce.

- Ważne, żeby zwierzęta, które są przemycane lub nielegalnie trzymane w Polsce, nie trafiały do środowiska, bo mogą być zagrożeniem dla rodzimych gatunków. To bardzo ważne dla polskiej przyrody - podkreślił wiceminister.

 

Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo przypomniał, że dzikie zwierzęta, które nie występują w Polsce w naturze, są spotykane w Warszawie i okolicach; takie przypadki zgłaszane są często straży miejskiej. Podał przykład warana o długości 1,2 m oraz trzymetrowych węży. - One mogą stanowić zagrożenie, np. dla naszych żab, dlatego muszą być odizolowane. Centrum CITES będzie takim przejściowym miejscem, gdzie będą trafiać, zanim wrócą do naturalnego środowiska lub trafią do specjalistycznego ośrodka - mówił.

Ogród Zoologiczny w Warszawie od kilkunastu lat daje schronienie zwierzętom zatrzymywanym przez Służby Celne, policję i straż miejską. Istnieje jednak potrzeba tworzenia nowych, specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeń.

 

Dużo zwierząt nielegalnie przewożonych przez granice jest zatrzymywanych na stołecznym lotnisku i na przejściach granicznych ściany wschodniej. Są też "uciekinierzy" z hodowli prywatnych, znajdowani na terenie Warszawy i zwierzęta porzucone przez właścicieli. Do zoo przyjmowane są też zwierzęta znajdowane w mieszkaniach osób zatrzymywanych przez policję.

Jak dodał Kruszewicz, centrum CITES będzie przeznaczone przede wszystkim dla płazów, gadów i bezkręgowców, ale trafiać tam będą mogły również ptaki. Koszt inwestycji to niecałe 3 mln zł; budowa będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Ma zostać ukończona pod koniec przyszłego roku.

Centrum CITES nie jest pierwszym tego typu projektem w warszawskim zoo. Obecnie budowany jest "Ptasi Azyl" - w pełni wyposażony Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych, który zapewni ptakom opiekę, leczenie, rehabilitację i możliwość powrotu do środowiska naturalnego. Będzie mógł przyjmować rocznie ok. 2,5 tys. ptasich pacjentów 150 gatunków.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook