Jedynie prawda jest ciekawa


ZOO dla niewidomych w Białymstoku

18.05.2014

Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły skorzystać z nowej oferty edukacyjnej mini ogrodu zoologicznego w Białymstoku - Akcent zoo. Będzie możliwość zwiedzania ogrodu z przewodnikiem, który opowie, jak wyglądają wybiegi dla zwierząt i co w danej chwili robią zwierzęta.

W przyszłości będą też interaktywne tablice oraz możliwość spacerowania po zoo z audioprzewodnikiem.

To inicjatywa Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Jak powiedział PAP dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w białostockim magistracie Andrzej Karolski, chodzi o to, aby jak najwięcej miejsc dostosowywać do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Akcent zoo przeszedł niedawno gruntowną modernizację, w ramach której, oprócz nowych wybiegów dla zwierząt i woliery dla ptaków, wybudowano nowe ścieżki, wymieniono instalacje, wydzielono też miejsce na tzw. baby zoo, gdzie dzieci mogą obserwować małe zwierzęta. Projekt przewiduje zainstalowanie interaktywnych tablic oraz możliwość spacerowania po zoo z audioprzewodnikiem, co ma być ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych. Jednak - jak podkreślił Karolski - na razie w budżecie nie ma środków na realizację tych pomysłów.

Dlatego też stworzono specjalną ofertę edukacyjną dla osób niedowidzących i niewidomych. Po ogrodzie będzie oprowadzał ich wykwalifikowany pracownik zoo, opowie historię obiektu otwartego w latach 60. XX wieku, o jego specyfice i o nowych zwierzętach. Aby przybliżyć tym osobom miejsce, przewodnik będzie opisywał, co się przed nim znajduje, jak wyglądają wybiegi, co w danej chwili robią zwierzęta, niektóre z nich będzie można pogłaskać - powiedział Karolski.

W poniedziałek ruszają zapisy, a pierwsze spacery odbędą się 26 maja. W jednej półtoragodzinnej wędrówce będzie mogło wziąć udział pięć osób wraz z opiekunami.

Wiceprezes białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja Barbara Szymańska zwróciła uwagę, że dużym ułatwieniem dla osób niewidomych byłoby przygotowanie też dźwiękowego przewodnika z audiodeskrypcją, dzięki któremu mogłyby one same poruszać się po terenie Akcentu zoo, a nie w grupach z przewodnikiem - osobą oprowadzającą. Taki przewodnik wystarczyłoby wgrać np. do smartfona.

Fundacja Audiodeskrypcja od ponad pięciu lat stara się popularyzować tę technikę, ułatwiającą odbiór kultury i nie tylko przez osoby niewidome i niedowidzące. Audiodeskrypcja polega bowiem na opisywaniu tego, co widać np. między dialogami w filmie, scenografii czy ruchu scenicznego w teatrze. W oparciu o tę technikę tworzone są też przewodniki np. po muzeach czy trasach turystycznych.

W takim przewodniku znalazłoby się opisanie terenu, poszczególnych miejsc ze zwierzętami i samych zwierząt, również z ciekawostkami na ich temat. "Chodzi o to, by zarówno poznawać zwierzęta, ale i oprowadzić osobę niewidomą po całym zoo" - dodała Szymańska. Przypomniała, że Fundacja

przygotowywała m.in. przewodnik audio z audiodeskrypcją po Muzeum Przyrody w Drozdowie i Leśnym Parku Edukacyjnym w Bucharzewie.

Akcent zoo zajmuje ok. 3 ha powierzchni. Obecnie przebywa tam ponad 30 zwierząt, głównie tych gatunków, które występują w Polsce północno-wschodniej, ale swoje wybiegi mają też tutaj np. niedźwiedzie i żbiki.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook