Jedynie prawda jest ciekawa


Znakomity pomysł! Sztuka Mrożka z udziałem publiczności w ośrodku TVP w Krakowie

09.11.2017
teatr09112017
Znakomity pomysł! Sztuka Mrożka z udziałem publiczności w ośrodku TVP w Krakowie

W ramach tego projektu publiczność ma możliwość oglądania nietypowych, a często alternatywnych - offowych spektakli teatrów z całej Polski. Inicjatorom chodziło o to, by wzbogacić ofertę teatralną miasta i przypomnieć, że ośrodek telewizji w Krakowie nadal istnieje.

"W tym samym studiu TV, skąd emitowaliśmy kiedyś "na żywo" znakomite teatralne spektakle TV na antenę ogólnopolską, teraz robimy +teatr w telewizji+. Raz w miesiącu proponujemy widzom i przyjaciołom telewizji Kraków przedstawienie, które nie wymaga ani wielkich nakładów, ani budowy wielkiej scenografii - jest skromne i kameralne, ale niesie jakieś przesłanie. Chcemy, by był to teatr o ludziach i o życiu, z odniesieniami do rzeczywistości. Ma to być teatr przyjazny widzowi, jesteśmy wierni tekstom autorów i staramy się nie eksperymentować" - powiedział PAP dyrektor Oddziału TVP w Krakowie, Bogdan Wasztyl.

13 listopada widzowie obejrzą jednoaktówkę Sławomira Mrożka pt. "Serenada" w reż. Piotra Wojdyło - dziennikarza TVP. Przedstawienie przygotował młody zespół Teatru Prima Aprilis, współpracujący z Centrum Młodzieży im. Dr H. Jordana, a lalki do spektaklu wykonała Magda Studnicka.

"Byłem w TVP Kraków na poprzednim spektaklu +Shirley Valentine+ Willy'ego Russella i widziałem tłum publiczności, która owacjami na stojąco nagrodziła ten monodram. TVP w Krakowie to był kiedyś bardzo ważny i znaczący ośrodek, tworzący znakomite spektakle telewizyjne" - powiedział PAP dyrektor Narodowego Starego Teatru Marek Mikos.

Teatr TV był przez lata markowym produktem Ośrodka Telewizji w Krakowie. W ciągu 55 lat wyprodukowano, zarejestrowano lub wyemitowano tu "na żywo" 520 spektakli dla dorosłych i 340 przedstawień dla dzieci. Historia teatru telewizji w OTV Kraków została opisana w 500-stronicowej monografii "Teatr ogromny. 55 lat teatr tv w Krakowie", autorstwa byłej redaktorki teatralnej TVP - Barbary Biel, a wydanej w ubiegłym roku przez TVP Kraków.

"Dla mnie są tylko dobre albo złe sztuki teatralne, a nie awangardowe lub klasyczne. Postanowiliśmy w tych biednych dla kultury czasach zademonstrować, że nie rezygnujemy z kulturotwórczej roli telewizji regionalnej - powiedział dyrektor artystyczny Teatru w Telewizji Grzegorz Kempinsky.

Poniedziałkowe przedstawienie będzie "teatrem na żywo" z publicznością, ale nie będzie rejestrowane przez telewizje. "Chcemy znaleźć partnerów i sponsorów, aby pozyskać środki na rejestrację i emisję telewizyjną spektaklu. Mam nadzieję, że grudniowy spektakl uda nam się już transmitować na żywo poprzez Internet, we współpracy z ośrodkiem mediów interaktywnych - podkreślił Wasztyl.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook