Jedynie prawda jest ciekawa


Złóż życzenia swemu kotu

17.02.2012

17 lutego to Światowy Dzień Kota. Nic dziwnego, wszak te mięsożerne drapieżniki zadomowiły się pod naszym - ludzkim - dachem już 9500 lat temu. To wystarczająco dużo czasu, by koty zajęły znaczące miejsce w gospodarstwach domowych. Bywa, że wręcz przejmują rolę gospodarza.

Tak czy inaczej, są teraz najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Równocześnie zachowały nieograniczoną autonomię i nikt im nie robi awantury kiedy wracają do domu po kilu, kilkunastu dniach hulanki w najciemniejszych zakątkach miasta.

Człowiek sam wziął sobie na głowę tego niepokornego i czasami mrukliwego kompana. Koty udomowiono z powodu ich zdolności do niszczenia szkodników. Na przykład myszy. Co z tego, skoro teraz większości z nich nie chce nawet ruszyć się z wygodnego fotela albo kanapy. Z przydatnego narzędzia do unicestwiania wroga kot stał się darmozjadem, którego należy głaskać i odżywiać. O dziwo, większości "właścicieli" kotów ten układ bardzo odpowiada. Tak na marginesie, z tego zrobił się całkiem spory przemysł napędzający sprytnym producentom gigantyczne zyski dzięki naiwności wielbicieli kociej urody i ich domniemanej inteligencji. Ciekawe swoją drogą, ilu prezesów firm produkujacych kocią, coraz doskonalszą żywność, ma prywatne koty na utrzymaniu.

Skąd w ogóle wziął się kot? Przodkiem kota domowego jest kot nubijski – według poglądów większości współczesnych naukowców różnice pomiędzy kotem domowym i nubijskim są tak niewielkie, że należą one do tego samego podgatunku. Istnieją rozbieżności w kwestii daty udomowienia kota. Większość źródeł sugeruje lata 4000 – 3700 p.n.e., a miejscem w którym miało do tego dojść była Nubia. Istnieją jednak dowody (grób kota z Cypru sprzed ok. 7500 r. p.n.e.), że domestykacja kota zaczęła się znacznie wcześniej i trwała kilka tysięcy lat, a jej miejscem był obszar Żyznego Półksiężyca. Już ok. 2000 r. p.n.e. kot był pospolicie hodowany w Egipcie. Wykorzystywany był do tępienia gryzoni zagrażających zapasom żywności osiadłych ludzi, do pozyskiwania futer, a nawet mięsa (Boliwia, Chiny), również do celów naukowych. Był obiektem kultu w starożytnym Egipcie, gdzie wiązano go z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Pożyteczny jako zwierzę tępiące szkodliwe gryzonie (o ile zabierze się wreszcie do roboty), może wyrządzać szkody wśród drobnych ptaków śpiewających. Wyhodowano wiele ras kota domowego, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech (jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich). Znaczna liczba kotów domowych żyje samodzielnie w miastach (w Polsce są to tzw. koty piwniczne lub dachowce).

Koty żyjące na wolności mogą przetrwać średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają do 20 lat. To rzeczywiście dowód na to, że informacje o ich inteligencji i wyjątkowej żywotności mogą być zbliżone do prawdy. Koty wiedzą jak się ustawić by zapewnić sobie jak najlepsze warunki przetrwania. Poza tym to niezbity dowód na to, że są to zwierzęta wyjątkowo cwane. 20 lat na cudzym garnuszku - to mało który człowiek potrafi. Pomijając oczywiście wiek szczenięcy. Na szczęcie każdy kot żyje tylko raz. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia, zwyczaje. Według statystyk wykastrowane zwierzęta żyją dłużej niż niewykastrowane. Najdłużej żyjącym kotem według Księgi rekordów Guinnessa była kotka imieniem Creme Puff (1967–2005), która przeżyła 38 lat i 3 dni. Nic dziwnego, kobiety żyją dłużej. Nawet wśród kotów obowiązuje ta rażąca niesprawiedliwość i dyskryminacja płci.

Koty znane są z tego, że nawet cudzy dom uważaja za swoje niepodzielne królestwo. W związku z tym znaczą "swój" teren również tam. Znaczenie terenu polega na ocieraniu się kota o ściany, meble czy nogi właściciela, co może być odebrane jako przejaw sympatii. taka to sympatia - przedmiotowe wykorzystanie człowieka i tyle! Kocury oprócz ocierania, swój teren zaznaczają moczem - taka to arsytokracja - o innym, bardziej intensywnym zapachu niż ich normalny mocz.

Co należy do ulubionych rozrywek kota? No cóż... Koty zwykle śpią od 12 do 16, a średnio 13-14 godzin. Niektóre koty mogą spać nawet 20 godzin w ciągu doby. To tyle na ten temat.

Koty są często opisywane jako zwierzęta samotne. To mit! W rzeczywistości są z natury towarzyskie. Ale nie należy wyciągac z tego zbyt pochopnych wniosków. Te zwierzęta mają słabo rozwinięty instynkt stadny. W stanie dzikim same dbają o swoje podstawowe potrzeby (bezpieczeństwo, pożywienie). Dzikie koty żyją najczęściej w koloniach, lecz nie tworzą stada, gdyż każdy osobnik dba sam o siebie. Starsze zwierzęta niekiedy wykazują agresję wobec młodych.

Relacja pomiędzy ludźmi a kotami domowymi przez tysiące lat nabrało cech symbiozy. Koty dostrzegają różnice gatunków i wiedzą, że ich opiekunowie nie są kotami. Potwierdza to różnica między językiem ciała używanym przez kota w kontaktach z ludźmi a tym używanym wobec przedstawicieli swojego gatunku. Niektórzy zoologowie uważają, że kot traktuje opiekuna jak zastępczą matkę, pozostając w stanie "przedłużonego dzieciństwa". Wygodne prawda?

Kot nie znosi złego traktowania i jest pod tym względem bardzo pamiętliwy. Dobrze traktowany, przywiązuje się do swego właściciela i na swój powściągliwy sposób okazuje mu przyjazne uczucia, wybiega na spotkanie, wychodzi na spacery, towarzyszy przy pracy, domaga się głaskania itp. Jednym zdaniem - jest wyniosły i chce być nieustannie w centrum uwagi i uwielbienia. Ewentualnie wolałby żeby dać mu święty spokój i regularnie pełną miskę pod nos.

Koty nie używają tak jak inne zwierzęta jakichkolwiek zbiorników wodnych do mycia się. Czyszczą swoje futro kilkakrotnie w ciągu dnia, liżąc sierść, a tam gdzie nie sięgają językiem – zwilżoną językiem łapą, wycierają dokładnie całe ciało. Język kota jest szorstki (posiada wiele małych "haczyków"), przez co skutecznie wygładza sierść, usuwa brud z futra i siwe, obumarłe włosy. Połykanie włosów w trakcie higieny kota może prowadzić do zakłaczenia, czyli powstawania pilobezoarów (zwanych także wypluwkami, lub potocznie kłaczkami). W usunięciu zakłaczenia pomaga kotu jedzenie trawy oraz niektórych rodzajów surowego mięsa, dzięki czemu jego układ trawienny działa lepiej i nie jest zanieczyszczony.

Występuje około stu ras kota domowego; są nagie sfinksy, jak i długowłose persy. Różne organizacje felinologiczne uznają różne rasy (standardy ras różnych organizacji również mogą być inne). W Polsce najczęściej spotyka się z rasami uznanymi przez FIFe, która wydzieliła cztery kategorie.

Wszyscy wiemy, że najczęściej to my jesteśmy potrzebni kotu i to on czerpie największe korzyści z tej międzygatunkowej symbiozy. Jednak godzimy się na to bezwarunkowo. Dlaczeo - tego nikt nie wie i to jest największa kocia tajemnica.

Wikipedia.org, DOL
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook