Jedynie prawda jest ciekawa


Zero palenia

08.12.2011

Ograniczanie palenia będzie postępować, niedługo czeka nas dyskusja nad zakazem palenia w zakładach pracy, a w przyszłości - być może w całym kraju - uważają uczestnicy konferencji "Tytoń albo zdrowie", która podsumowuje 20 lat akcji "Rzuć palenie razem z nami".

Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w czwartek w Warszawie. Jego organizatorem jest Wszechnica Polska. - Chcielibyśmy, żeby Polacy byli coraz zdrowsi. Jednym z największych wyzwań Polski jest to, że niestety odstajemy od tych standardów europejskich jeżeli chodzi o zdrowie - tłumaczył na spotkaniu z dziennikarzami prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zwracał uwagę na konsekwencje palenia tytoniu - dotyczące zdrowia publicznego, strat fizycznych oraz aspektów społecznych i ekonomicznych. - Sprawa chorób tytoniowych ogniskuje wszystkie problemy zdrowia publicznego w Polsce - ocenił.

Zdaniem Piechy obowiązujący od roku zakaz palenia w miejscach publicznych, nie jest ostatnim słowem, jeżeli chodzi o nowelizację ustawy antytytoniowej. - Sądzę, że będzie zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu palenia. W takiej awangardzie dzisiejszych legislacyjnych dokonań jest Finlandia, która - oczywiście z określonym wyprzedzeniem - planuje ustawowo w 2040 r. zakaz palenia na terenie całego kraju - powiedział Piecha. - W dalszym ciągu będzie trend do ograniczania palenia tytoniu w cywilizowanym świecie.

W podobnym tonie wypowiadał się zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Olgerbrand. Jego zdaniem należy rozpocząć dyskusję, czy wprowadzić zakaz palenia w zakładach pracy. - Następuje pewna niesprawiedliwość społeczna: palący pracuje krócej o tych pięć-sześć papierosów dziennie razy 10-15 minut. Z punktu widzenia pracodawcy to jest czysta strata, a niepalący pracownik czuje się poszkodowany - powiedział wiceszef GIS.

- Zgadzam się, że trzeba tę ustawę zaostrzać, tylko sukcesywnie, nie za mocno, nie od razu, bo to nic nie da, ale na pewno kierunek będzie zmierzał do zmniejszania obszarów zgody na palenie, zwłaszcza w przestrzeni publicznej - mówił Olgerbrand. Zastrzegł jednak, że od kar i zakazów ważniejsza jest edukacja.

Olgerbrand powiedział też, że GIS jest "mile zaskoczony", że obowiązująca od listopada 2010 r. zaostrzona ustawa antynikotynowa nie była w Polsce tak kwestionowana jak w innych krajach Europy. - To świadczy o tym, że ludzie oczekiwali w gruncie rzeczy na dobre powietrze w restauracjach i kawiarniach - ocenił.

Nowela ustawy antynikotynowej wprowadziła w ub.r. całkowity zakaz palenia w środkach transportu publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej oraz na dworcach. Zakazem palenia objęto też szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty, wypoczynku i kultury oraz budynki tworzące obiekty sportowe. Właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi mogą jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. W jednoizbowych lokalach obowiązuje zasada "zero palenia".

Palarnie można tworzyć np. w zakładach pracy, hotelach czy na uczelniach. Za złamanie zakazu palenia grozi grzywna do 500 zł, a kara dla właściciela obiektu za nieumieszczenie informacji o zakazie może wynieść nawet 2000 zł.

Według badań z 2009 r., w Polsce codziennie pali tytoń ok. 9 mln osób - 34 proc. mężczyzn (5,2 mln) i 21 proc. kobiet (3,5 mln). "Wśród niepełnoletnich codziennie 500 osób sięga po pierwszego papierosa" - szacuje pediatra prof. Janusz Szymborski, organizator konferencji "Tytoń albo zdrowie". Ok. 30 proc. dziewczynek i chłopców między 13 a 15 rokiem życia ma już za sobą inicjację palenia papierosów.

XIV konferencja "Tytoń albo zdrowie" im. prof. F. Venuleta odbywa się w czwartek i piątek w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jej celem jest podsumowanie 20 lat akcji "Rzuć palenie razem z nami". Jak podkreślał w czwartek prof. Zatoński, w 1980 r. paliło 15 mln Polaków.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook