Jedynie prawda jest ciekawa


Zaradni Polacy. Umieją wbić gwóźdź i wymienić żarówkę

11.08.2014

Trzech na czterech Polaków samodzielnie wymieniłoby przepaloną żarówkę, dziewięciu na dziesięciu - potrafi nastawić pralkę, rozmrozić lodówkę czy przybić gwóźdź - wynika z badania TNS Polska.

Ponad trzy czwarte badanych (77 proc.) wymieniłoby przepaloną żarówkę samemu; co dziewiąty Polak (11 proc.) poprosiłby o pomoc partnera lub partnerkę, 7 proc. zwróciłoby się do innego domownika, zaś 3 proc. do sąsiada - wynika z raportu z badań TNS Polska, przesłanego PAP w poniedziałek.

Mężczyźni deklarowali w tym zakresie większą samodzielność. Dziewięciu na dziesięciu panów stwierdziło, że sami wymieniliby przepaloną żarówkę. Wśród kobiet zrobiłaby to samo ponad połowa (64 proc.).

Podczas badania Polaków pytano także o inne prace domowe oraz umiejętność wykonania różnych napraw. "Okazuje się, że jesteśmy narodem samodzielnym, w większości nie mającym trudności z różnymi +zadaniami domowymi+"” - podkreślił TNS.

Dziewięciu na dziesięciu Polaków twierdzi, że potrafi zrobić pranie w pralce (92 proc.), rozmrozić lodówkę (92 proc.), skleić plastikowe elementy (91 proc.), przybić gwóźdź (91 proc.), przyszyć guzik (89 proc.) czy przepchać zapchany zlew (88 proc.).

Nieco mniej osób - choć wciąż jest to przeważająca większość - deklaruje natomiast, że umie pomalować ściany (83 proc.). Trudniejszymi zadaniami domowymi dla współczesnych Polaków okazały się: zacerowanie dziury oraz wywiercenie dziury w ścianie - taką umiejętność deklarowało kolejno 75 proc. oraz 69 proc. badanych.

Badanie pokazało, że pewne prace i zadania domowe są łatwiejsze dla mężczyzn, a inne dla kobiet. Największe różnice ujawniły się w przypadku dwóch zadań. Wywiercić dziurę w ścianie potrafi mniej niż połowa kobiet (45 proc.), ale niemal każdy mężczyzna (94 proc.).

Jeżeli zaś chodzi o zacerowanie dziury w ubraniu, to umiejętności odwracają się na korzyść kobiet - 93 proc. deklaruje, że potrafi to zrobić, podczas gdy wśród mężczyzn taką umiejętność potwierdza 56 proc. badanych. Do bardziej "męskich" prac zaliczyć można także wbijanie gwoździ, malowanie ścian czy udrażnianie zapchanych zlewów, zaś wśród bardziej "kobiecych" są pranie, rozmrażanie lodówki czy przyszycie guzika.

Podobnym poziomem umiejętności wykazują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jeżeli chodzi np. o sklejenie plastikowych elementów. Wielu Polaków miała już doświadczenie w naprawianiu różnych przedmiotów. Zarówno ponad połowa zapytanych kobiet (59 proc.), jak i mężczyzn (66 proc.) miała w swym życiu chociaż raz okazję naprawiać popsuty wisiorek czy bransoletkę.

Jednak w przypadku pozostałych napraw, o które byli pytani respondenci, to mężczyznom częściej zdarza się takie zajęcie. Około ośmiu na dziesięciu panów ma na koncie naprawę: drzwiczek od szafki (86 proc. mężczyzn wobec 40 proc. kobiet), klamki (82 proc. mężczyzn wobec 27 proc. kobiet), kranu (81 proc. mężczyzn wobec 20 proc. kobiet), zamka od drzwi (79 proc. mężczyzn wobec 15 proc. kobiet).

Ponad połowie panów (66 proc.) zdarzyło się również naprawiać wersalkę bądź łóżko, a wśród pań takie doświadczenie ma 16 proc. badanych. Najbardziej zaawansowanymi zadaniami są dla Polaka naprawa pralki bądź telewizora. Naprawę pralki wykonywało 33 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet, zaś telewizora - 23 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet.

Według TNS, tak istotny rozdźwięk między deklaracjami kobiet i mężczyzn "może znajdować potwierdzenie w faktach, ale może również wynikać z tego, że panom trudniej jest się przyznać, że nie potrafią sobie poradzić z różnymi +męskimi+ zadaniami".

Badanie przeprowadzono w dniach 6-11 czerwca 2014 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1 tys. mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook