Jedynie prawda jest ciekawa


Zabawki dołączane do posiłków mają wpływ na dzieci

18.08.2012

Dzieci wybierają w fast foodach te posiłki, do których dołączane są zabawki. Jeśli da im się wybór między zdrowym posiłkiem z zabawką a hamburgerem, to wybiorą zdrowszą opcję - wynika z najnowszego badania kanadyjskich naukowców.

Wyniki badania opublikowano właśnie w "Canadian Journal of Public Health", piśmie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Publicznej Opieki Zdrowotnej.         

Kanadyjscy badacze przyjrzeli się zabawkom dołączanym w restauracjach McDonald's do zestawu Happy Meal. "To istotna forma marketingu kierowanego do dzieci" - napisali w swoim artykule. Przypomnieli też, że w dwóch gminach w Kalifornii prawo od niedawna zezwala na dołączanie zabawek do dań w fast foodach tylko wówczas, gdy dany posiłek spełnia określone wymogi żywieniowe.         

Badanie przeprowadzono wśród dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zależność między wyborem posiłku a dołączoną do niego zabawką sprawdzano w McDonald's: dawano dzieciom wybór między czterema opcjami, z których dwie były "zdrowsze". W pierwszej wersji testu zabawkę dodano do każdej z czterech wersji posiłku, w drugiej - tylko do zdrowszych dań. Okazało się, że kiedy dano dzieciom wybór, ale zabawki były tylko ze zdrowszymi posiłkami, dzieci częściej wybierały właśnie zdrowsze jedzenie.        

Jak przypomniały media, Kanada ma niewiele przepisów dotyczących praktyk marketingowych związanych z reklamą jedzenia kierowaną do dzieci. Tymczasem aż dwie trzecie Kanadyjczyków ma nadwagę, a 24 proc. jest otyłych. Już około jednej czwartej kanadyjskich dzieci w wieku od 2 do 17 lat to dzieci z nadwagą lub otyłe. Gwałtowny, aż trzykrotny wzrost odsetka dzieci z nadwagą obserwuje się na przestrzeni ostatnich 30 lat.          

McDonald's Canada w stanowisku przesłanym agencji The Canadian Press nie zgodził się z twierdzeniem, że fast foody są odpowiedzialne za wzrost otyłości. Niemniej firma zmieniła nieco zasady łączenia zabawek z serwowanymi posiłkami. Natomiast cytowani przez agencję lekarze uważają, że dołączanie zabawek tylko do zdrowszych posiłków dla dzieci w fast foodach byłoby dobrym rozwiązaniem, przyczyniającym się do rozwikłania szerszego problemu. 

PAP

[fot. arch.]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook