Jedynie prawda jest ciekawa


Z wizytą na grobie patrona SKOK-ów

02.11.2012

W Dzień Zaduszny pogrążając się we wspomnieniach, przypominamy życie i dokonania tych, którzy odeszli. Do tradycji należy odwiedzanie grobów, składanie kwiatów i zapalanie zniczy. Nawiązując do przyjętych zwyczajów, również przedstawiciele Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych uczcili pamięć patrona polskich SKOK-ów, Franciszka Stefczyka.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe istnieją w Polsce już od 20 lat. Swoimi tradycjami sięgają jednak końca XIX wieku, kiedy wielki polski patriota i społecznik Franciszek Stefczyk, zakładał na terenie Galicji spółdzielcze instytucje, których celem była walka z lichwą. 26 października delegacja polskich SKOK-ów, w skład której weszli przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki i prezes KSKOK Rafał Matusiak złożyła kwiaty na grobie Franciszka Stefczyka we Lwowie.

Franciszek Stefczyk urodził się w 1861 roku w Krakowie. Studiował na UJ i w Wiedniu, gdzie zapoznał się z funkcjonowaniem niemieckich kas oszczędnościowo-kredytowych zakładanych przez Fryderyka Raiffeisena. Dostrzegając potrzebę ratowania polskiego społeczeństwa przed wszechobecną lichwą, założył w podkrakowskim Czernichowie, gdzie rozpoczął pracę w szkole rolniczej, Kasę Oszczędności i Pożyczek. Jej celem była edukacja i samopomoc finansowa. Kasa udzielała tanich kredytów ratując tym samym galicyjskich chłopów przed pożyczkami o lichwiarskim oprocentowaniu.

Organizowane przez Franciszka Stefczyka Kasy zapisały się na kartach polskiej historii nie tylko jako instytucje finansowe, ale także jako podmioty wspierające odrodzenie, po przeszło wieku zaborów,  państwa polskiego. Kasy Stefczyka odegrały ważną rolę w historii naszej ojczyzny. Finansowały zarówno Legiony Polskie w 1914 roku, jak i ważne prace naukowe, m.in.: "Statystykę Polski" Adama Krzyżanowskiego i Kazimierza W. Komanieckiego, "Polskę w kulturze powszechnej" pod redakcją prof. Feliksa Koniecznego oraz "Geograficzno-statystyczny atlas Polski" Eugeniusza Romera, który w czasie rokowań pokojowych po I wojnie światowej stanowił najpoważniejszy dowód na polskość ziem znajdujących się pod zaborami. Dzięki temu możliwe stało się ustalenie zasięgu terytorialnego Rzeczpospolitej. W 2011 roku, metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wyraził zgodę na rozpoczęcie rac przygotowawczych do procesu beatyfikacyjnego Franciszka Stefczyka.

Upamiętniając dokonania dr. Franciszka Stefczyka i wyrażając swoją wdzięczność za wkład w odrodzenie Polski i polskich instytucji finansowych, do których nawiązują dziś Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, przedstawiciele SKOK-ów co roku odwiedzają grób patrona Kas na lwowskim Łyczakowie.

 

[Na zdjęciu senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK oraz Rafał Matusiak, prezes Krajowej SKOK]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook