Jedynie prawda jest ciekawa


Z parlamentu do więzienia

21.06.2012

Prosto z parlamentu w Rzymie do więzienia pojechał włoski senator Luigi Lusi, oskarżony o sprzeniewierzenie i przywłaszczenie sobie około 25 milionów euro z kasy ugrupowania, którego był skarbnikiem. To największy skandal finansowy w polityce ostatnich lat.

Senator, zasiadający do niedawna w ławach centrolewicy, wyrzucony w związku z aferą z Partii Demokratycznej, zgłosił się w środę wieczorem do rzymskiego zakładu karnego tuż po tym, gdy izba wyższa w głosowaniu opowiedziała się za jego aresztowaniem, o co wnioskowała prokuratura. Prowadzi ona postępowanie w sprawie zniknięcia pochodzących z budżetu państwa pieniędzy z kont małego centrowego ugrupowania Margherita.

Przed kilkoma miesiącami jego kierownictwo odkryło, że Lusi jako skarbnik w latach 2008-2011 wyprowadził z partyjnej kasy ogromne sumy. Początkowo podawano, że było to 13 milionów euro.
Obecnie szacuje się, że suma ta wynosi od 22 do 25 milionów euro.

Po kilka milionów euro polityk przeznaczył na zakup luksusowego apartamentu i willi w Rzymie oraz w okolicach. Zainwestował też pieniądze w spółkę handlu nieruchomościami. Poza tym dokonał kilku znacznych przelewów, m.in. na konto żony. Wszystkie te transakcje są obecnie sprawdzane, a członkowie jego rodziny zostali objęci śledztwem.

Wyniki dotychczasowych kontroli wskazują na to, że były skarbnik partyjne pieniądze traktował jak swoje i wydawał na najbardziej ekstrawaganckie, ściśle prywatne cele. Podróżował Orient Expressem po Europie, 200 tysięcy euro wydał na weekendy w Toronto i w Nowym Jorku.

Lista jego wydatków wprowadziła w konsternację nie tylko liderów partii na czele z byłym burmistrzem Rzymu Francesco Rutellim, ale całą włoską klasę polityczną. Wybuchła dyskusja, jak mogło dojść do takiego braku kontroli nad ogromnymi finansami partii.

Sam Luigi Lusi odpowiada, że szefowie Margherity wiedzieli o różnych jego transakcjach i zapewnia, że oni również czerpali pieniądze z kasy partii. Uważa , że został "kozłem ofiarnym". Zaapelował też o sprawiedliwy proces.

W głosowaniu za aresztowaniem polityka opowiedziało się 155 senatorów, przede wszystkim z centrolewicy. Przeciwko było 13. Nie wzięli natomiast udziału parlamentarzyści partii byłego premiera Silvio Berlusconiego, Lud Wolności.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania senator powiedział: "Jadę tam, gdzie muszę" i udał się prosto do rzymskiego więzienia Rebibbia. Wcześniej wyraził ubolewanie, że wsadza się do więzienia kogoś, kto - jak stwierdził - "nikogo nie zabił".

Prezentując w izbie wyższej wniosek prokuratury o aresztowanie Lusiego senator Partii Demokratycznej Marco Follini w obrazowy sposób przedstawił sprzeniewierzoną przez niego sumę pieniędzy. "22 miliony euro to równowartość pensji za 1033 lata, 11 miesięcy i 7 dni pracy robotnika Fiata w zakładzie w Pomigliano d'Arco"- oświadczył Follini.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook