Jedynie prawda jest ciekawa


Z Gdańska do Krakowa w mniej niż 30 minut? Jest pomysł!

28.01.2016

Czy trasę z Gdańska do Krakowa można będzie już niedługo pokonać w mniej niż godzinę i nie używać do tego samolotu? Futurystyczne filmy, niejednokrotnie ukazywały nam świat, latających samochodów pomiędzy ogromnymi wieżowcami, jednak prezentowanej przez nie rzeczywistości, bliżej było do marzeń, niż do konkretnych planów realizacji. Już niedługo może się to zmienić, za przyczyną technologii Hyperloop.

Hyperloop ma być nową formą transportu, którą można określić jako połączenie samolotu z samochodem, jednak pozbawioną ich wad. System transportowy ma być w całości umieszczony na słupach, odpornych na trzęsienia Ziemi, dzięki specjalnym stabilizatorom. Będzie to długa rura, w której z prędkością przydźwiękową (około 1200 km/h) mają poruszać się pojedyncze kapsuły, mieszczące ok 30 osób. Podczas jazdy nie będzie możliwe chodzenie po kapsule - pasażerowie będą podróżować w pozycji półleżącej, przypięci do swoich foteli. 

W róże ma panować tak niskie ciśnienie jak na wysokości 10 kilometrów, co ma znacząco zredukować opór powietrza. Kapsuła ma poruszać się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Kapsuły pasażerskie mają odjeżdżać w kilkudziesięciu sekundowych odstępach. 

Hyperloop ma również umożliwiać transport samochodów. 

Idea Hyperloop nie wzięła się jednak znikąd. Jej pomysłodawcą jest urodzony w RPA, filantrop i przedsiębiorca Elon Musk, mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Musk ma za sobą ogromne inwestycje, m.in. jest założycielem PayPal’a, SpaceX i TeslaMotors.  

Plan dojrzał w głowie Muska, kiedy dowiedział się o budowie kolei łączącej Los Angeles i San Francisco, której budowa miała być jednym z najdroższych połączeń na świecie, co jednak nie przekładało się na prędkość. 

"Kiedy projekt budowy „szybkiej” kolei został zatwierdzony, byłem zawiedziony. Dlaczego w miejscu, gdzie znajduje się Dolina Krzemowa i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, gdzie powstają niesamowite rzeczy, takie jak zebranie całej wiedzy ludzkości czy wysłanie robota na Marsa, miałaby powstać jedna z najdroższych i najwolniejszych kolei wysokich prędkości?" - powiedział Musk.

Odpowiedzią filantropa była  idea Hyperloop'a. Chciał on stworzyć podróż tańszą niż jakikolwiek inny środek transportu na długich dystansach, wykorzystując przy tym podciśnienie w celu zmniejszenia oporu powietrza (umożliwia to osiąganie dużej prędkości jazdy przy proporcjonalnie małej mocy), całkowicie polegać na energii słonecznej przy wszelkich wymaganiach energetycznych. Kosz inwestycji ma wynosić 6 miliardów dolarów. Pierwsza trasa Hyperloop będzie wiodła według planów wzdłuż autostrady numer 5 i umożliwi przemieszczanie się między Los Angeles i San Francisco w ciągu pół godziny.

Hyperloop ma być zasilany energią słoneczną, co pozwoli Muskowi wykorzystać technologie opracowane w jego innej firmie – SolarCity. Ponadto ogniwa pokrywające trasę Hyperloop, będą w stanie wygenerować nadwyżki energii, co uczyni z niego ogromną elektrownią słoneczną. 

Elon Musk nie zamierza patentować związanych z projektem Hyperloop pomysłów, pozostawiając całą idee otwartą na modyfikacje i udoskonalenia. Pierwszy odcinek ma być otwarty za 3-4 lata.

Hyperloop, posiada także polski akcent. Elon Musk zorganizował powiem konkurs składający się z 3 etapów. Konkurs polegał na zaprojektowaniu prototypu kapsuły dla transportu Hyperloop. Do pierwszego etapu zakwalifikowało się aż 1200 zespołów z całego świata. Drugi etap dotyczy już bardziej szczegółowego projektu i dostało się do niego 300 drużyn, w tym dwie z Polski. Finał ma się odbyć pod koniec stycznia. 

Drugi etap dotyczy już bardziej szczegółowego projektu i dostało się do niego 300 drużyn, w tym dwie z Polski. Ostatni etap polega właśnie na opracowaniu prototypu kapsuły dla transportu Hyperloop. Finał odbędzie się już pod koniec stycznia.

W skład polskiego zespołu Hyper Poland, wchodzą absolwenci Politechniki Warszawskiej z wydziału MEiL, będący założycielami inżynierskiego stratup’u Carbon Workshop. Obecnie w projekt zaangażowanych jest 25 osób z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych.

Polska drużyna swoją szanse na wygraną widzi w innowacyjnych rozwiązaniach, wyróżniających je spośród innych zespołów. Wymieniono między innymi diagonalny kompresor pozwalający znacząco zwiększyć maksymalną prędkość pojazdu, dyszę wylotową zaprojektowaną w unikalny sposób aby uzyskać dodatkowy ciąg, kapsułę pasażerską zapewniającą bezpieczeństwo pasażerów w awaryjnych sytuacjach oraz modułową konstrukcję stacji, która umożliwia kursowanie pojazdów nawet co 2 minuty.

Mimo iż Hyper Poland rozpoczęła zbiórkę pieniędzy stosunkowo niedawno, udało się jej już uzbierać znaczną kwotę. Na dzień dzisiejszy udało się uzbierać niemal 40 tysięcy złotych. Przy kwocie 40 tysięcy złotych zespół będzie mógł stworzyć w drukarce 3D model kapsuły w skali 1:24. Za 70 tysięcy złotych uda się stworzyć zaawansowany model w tej samej skali z ruchomą turbiną poruszaną silnikiem elektrycznym. Za 100 tysięcy złotych powstanie złożony model stacji przeładunkowej, a za 150 tysięcy wykonana zostanie pełnowymiarowa makieta przedziału pasażerskiego

Projekt ogromnym zainteresowaniem. Miejmy nadzieję, że drużyna z Polski, Hyper Poland, zwycięży konkurs organizowany przez SpaceX a w przyszłości przyczyni się do powstania w naszym kraju nowoczesnego transportu Hyperloop.

kk/gadzetomania.pl

[fot.wikipedia]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook