Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie

09.11.2017
panteon
Wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie

Zwiedzający mogą poznać kulisy prac naukowych i prywatnego życia uczonej.

We wtorek, w 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, zainaugurowano w paryskim Panteonie, gdzie znajduje się sarkofag dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, wystawę na jej cześć.

Kuratorem wystawy "Maria Curie, kobieta w Panteonie" jest Muzeum Curie, które znajduje się nieopodal, w dawnym laboratorium uczonej. W otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. jej wnukowie: Helene Langevin-Joliot i Pierre Joliot, a także ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.

"Świętowanie pamięci o Marii Curie w murach Panteonu jest oczywiste () Dzięki niej wszystkie kobiety pracujące naukowo czują się uhonorowane" - powiedział Philippe Belaval, prezes Centrum Zabytków Narodowych (Centre des monuments nationaux).

Renaud Huynh, dyrektor Muzeum Curie i kurator wystawy dodał, że jej celem jest "przybliżenie osobowości Marii Curie w taki sposób, aby upamiętnić ją jako legendę nauki, a także kobietę kryjącą się za tym mitem".

Wyjątkową karierę Marii Curie można prześledzić dzięki znajdującym się na wystawie bogatym zbiorom archiwalnym, narzędziom laboratoryjnym, dokumentom z epoki i rzeczom osobistym noblistki. Zwiedzający mogą również udać się do krypty, gdzie spoczywa Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie.

Noblistka jest pierwszą kobietą i jedyną osobą nieurodzoną we Francji, którą w hołdzie za wybitne osiągnięcia pochowano w paryskim Panteonie. Jej trumnę, a także Piotra Curie, przeniesiono tam w kwietniu 1995 roku z cmentarza Sceaux pod Paryżem.

"Pomimo tej ekshumacji ciągle lubię odwiedzać ich stary grób" - mówi Helene Langevin-Joliot, wnuczka noblistki, we wtorkowym wydaniu "Le Figaro".

Renomowani naukowcy: Langevin-Joliot razem z Pierre'em Joliot, także wnukiem Marii Curie, opowiadają w dzienniku o codziennym życiu tej wyjątkowej rodziny.

Zauważają, że Maria Curie przełamywała nie tylko bariery naukowe, ale również społeczne; była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, i pierwszą w historii Sorbony kobietą profesorem.

"To, co odróżniało mnie od moich przyjaciół ze szkoły średniej, to fakt, że w przeciwieństwie do mojej mamy i babci ich matki i babcie w większości nie pracowały" - zauważa wnuczka noblistki.

Już w najbliższy czwartek wnukowie uczonej wezmą udział w uroczystej gali na Politechnice Warszawskiej z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Curie.

Noblistka znana jest w Polsce jako Maria Skłodowska-Curie, a we Francji, czy też w ogóle za granicą, po prostu jako Maria Curie. Jej francuskie nazwisko zrobiło karierę naukową: curie to jednostka aktywności źródła promieniotwórczego.

Także we wtorek w Ambasadzie Polskiej w Paryżu zorganizowano wieczór poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. W spotkaniu wezmą udział dwie autorki książek o uczonej: Marie-Noelle Himbert oraz Natacha Henry. Rozmowę w języku francuskim poświęconą w całości osobie i dokonaniom Marii Skłodowskiej-Curie poprowadzi profesor Piotr Biłos, literaturoznawca (INALCO - Narodowego Instytutu Języków i Cywilizacji Orientalnych).

Wystawa poświęcona noblistce potrwa w paryskim Panteonie do 4 marca 2018 roku.

Z Paryża Joanna Gołębiowska

 

(PAP)

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook