Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa motoryzacyjna na 100 lat niepodległości

03.04.2018
100-lat-motoryzacji
Wystawa motoryzacyjna na 100 lat niepodległości

Wystawę "100 lat motoryzacji w Polsce" przygotowuje w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach. Wystawa ma pokazywać rozwój motoryzacji w Polsce w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym.

Muzeum Hutnictwa Cynku działa od 2015 r. Prowadzi je zarządzająca walcownią Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, do której należy też m.in. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (Dolnośląskie). Przedstawiciele katowickiej placówki wskazują, że - niezależnie od obsługi ruchu turystycznego - obszerne, autentyczne, poprzemysłowe wnętrza są atrakcyjną bazą dla różnych, także nietypowych wydarzeń.  


Jak podało w zaproszeniu na wystawę Muzeum, od 7 kwietnia w Walcowni będzie można oglądać przygotowaną we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie ekspozycję wiążącą 100-lecie polskiej niepodległości ze 100 latami rozwoju polskiego przemysłu.  

Organizatorzy wydarzenia chcą przypominać, że budowa przemysłu była jednym z wyzwań, przed jakimi stanęli twórcy polskiej państwowości. "Bezpieczna i silna Rzeczpospolita rodziła się nie tylko na polach bitew i w gabinetach polityków, ale także w fabrykach, rękami polskich inżynierów i robotników. Przez całe dekady podejmowano próby i starania, by jednym z najważniejszych filarów gospodarki stała się produkcja samochodów i motocykli" - napisano w zaproszeniu.  

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 pojazdów pochodzących ze zbiorów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Narodowego Muzeum Techniki i osób prywatnych. Trzon kolekcji stanowić będą motocykle i samochody projektowane i budowane przez zespoły polskich inżynierów, projektantów i rzemieślników. Zostaną uzupełnione pojazdami pochodzącymi z zagranicy, ale odgrywającymi szczególną rolę w historii polskiej motoryzacji. 

Wystawa zostanie podzielona na epoki, a w każdym tygodniu prezentowane będą pojazdy z kolejnych 20 lat motoryzacji. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. motocykle Sokół 600 i Sokół 1000, pierwszy seryjnie produkowany samochód w Polsce - polski Fiat 508 III Junak, czy pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy polskich na wszystkich frontach II Wojny Światowej. W okresach powojennych prezentowane będą pojazdy znane, jak Warszawa M-20, Syrena 110, motorowery Romet, Fiat 126p, Nysa 522 czy prototypy, jak Smyk, Meduza, Warszawa 223, Beskid 106 i Wars.  

Ważnym elementem wydarzenia będą "rozruchy maszyn" - weekendowe pokazy uruchamiania wybranych pojazdów oraz ich prezentacja w ruchu. 

Łącznie na powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. pokazanych zostanie ponad 50 maszyn. Ponieważ celem wystawy będzie pokazanie dorobku polskiego przemysłu motoryzacyjnego w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym, prezentacji pojazdów towarzyszyły będą m.in. konferencje, prezentacje, spotkania i projekcje - organizowane we wszystkie weekendy jej trwania (szczegółowe informacje o wystawie umieszczono na stronie: 100latmotoryzacji.pl). 

Walcownia w Szopienicach była elementem przemysłu hutnictwa cynku rozwijanego na Górnym Śląsku od 1792 r. Przez lata hutnictwo cynku było ważnym motorem rozwoju regionu i głównym odbiorcą węgla z górnośląskich kopalń. 

Budynek walcowni zbudował w 1903 r. koncern spadkobierców Georga von Giesche. Hala główna walcowni miała pierwotnie 91 m długości i 20 m szerokości, a przylegające do niej pomieszczenie maszynowni - 70 m długości i 6 m szerokości. W okresie I wojny św. halę główną wydłużono o kolejne 91 metrów - oprócz blachy zaczęto produkować kubki bateryjne, taśmy cynkowe, druty i szyny.  

W 2002 r., po niemal stu latach, produkcję zakończono. Walcownia była już wówczas jedynym historycznym obiektem dawnego zespołu szopienickich hut, w którym zachowała się część oryginalnego wyposażenia. W 2013 r. ofertę zakupu walcowni złożył Szopienice Piotr Gerber - przedsiębiorca, pasjonat zabytków techniki, twórca Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku.  

Transakcja doszła do skutku. W hali odnowiono dach i okna. Oczyszczono elewację i skuto do cegły wewnętrzne tynki. Wyczyszczono tworzące posadzkę hali żeliwne płyty. Odnowiono kilka pomieszczeń socjalnych. Powstały m.in. współczesne toalety.  

Od 2015 r. w Walcowni działa wystawa stała, na której wyeksponowane są m.in. urządzenia ciągu technologicznego produkcji blach cynkowych. Uzupełniają je prezentacje produkcji cynku na innych wydziałach hutniczych oraz część historyczna i edukacyjna - na planszach. Wystawa stała zajmuje starszą część hali walcowni. Pozostała część jest wykorzystywana na wystawy czasowe, konferencje, koncerty i inne wydarzenia.  

Kompleks Muzeum Hutnictwa Cynku w katowickich Szopienicach jest ważnym obiektem Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.


(PAP/Stock)

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook