Jedynie prawda jest ciekawa


Wyspy Cooka utworzyły największy na świecie rezerwat morski

29.08.2012

Wyspy Cooka, autonomiczne terytorium stowarzyszone z Nową Zelandią, ogłosiły utworzenie największego na świecie rezerwatu morskiego. Położony na Oceanie Spokojnym park obejmuje połowę powierzchni wód terytorialnych kraju, równą dwóm powierzchniom Francji.

Utworzenie rezerwatu ogłosił premier Wysp Cooka, Henry Puna, we wtorek wieczorem, przy okazji otwarcia Forum Wysp Pacyfiku. Według szefa rządu ta licząca 1,065 mln kilometrów kwadratowych strefa jest największą w historii stworzoną przez jedno państwo. Ochrona fauny i flory Pacyfiku jest  wkładem Wysp Cooka na rzecz "pomyślnego rozwoju nie tylko swoich mieszkańców, ale całej ludzkości".        

Wyspy Cooka obejmują archipelag 15 wysp i atoli na Oceanie Spokojnym.         

"Rezerwat morski dostarczy niezbędnych ram dla promocji zrównoważonego rozwoju, łącząc ze sobą wyzwania z jednej strony wzrostu gospodarczego, w dziedzinach takich jak turystyka, rybołówstwo i wydobycie surowców naturalnych w wodach głębinowych, z drugiej ochrony bioróżnorodności oceanów" - tłumaczył przyczyny inicjatywy Puna.         

Park morski obejmie jedną strefę ścisłej ochrony, z zakazem połowu ryb oraz strefy specjalne, na których dozwolone będą określony typ rybołówstwa i działalność turystyczna. Ma to ułatwić odtworzenie populacji niektórych gatunków ryb, np. tuńczyka, zdziesiątkowanych przez intensywne rybołówstwo.         

Rezerwat utworzony przez Wyspy Cooka jest największym na świecie parkiem morskim jednolitym obszarowo. Teren ten, z tysiącami gatunków ryb i roślin morskich, jest szczególnie bogaty w rafy koralowe.     

Henry Puna wezwał inne państwa wyspiarskie Pacyfiku do pójścia w ślady jego kraju w celu rozszerzenia rezerwatu i stworzenia ogromnej strefy ochrony środowiska.      

Inicjatywa Wysp Cooka wpisuje się w szerszy trend obecny w regionie Oceanu Spokojnego.         

W połowie czerwca Australia ogłosiła zamiar utworzenia największej na świecie sieci rezerwatów morskich. Łączna powierzchnia tych parków ma wynieść 3,1 mln km kw., co stanowi ponad jedną trzecią wód terytorialnych kraju. Na chronionych terenach ograniczone zostaną połowy oraz poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu.       

Podobnie Nowa Kaledonia, francuskie terytorium zamorskie, ogłosiła w tym tygodniu projekt stworzenia parku morskiego o powierzchni 1,4 mln kilometrów kwadratowych. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch, trzech lat. 

PAP

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook