Jedynie prawda jest ciekawa


Wylicytował medal i oddał go właścicielowi

10.12.2014

Najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow ujawnił, że kupił na licytacji medal, który w roku 1962 przyznano wraz z Nagrodą Nobla amerykańskiemu naukowcowi Jamesowi Watsonowi za odkrycie struktury DNA. Sprzedany na aukcji medal ma wrócić do genetyka.

Usmanow, który jest potentatem na rynku metalurgii i telekomunikacji, podkreślił we wtorek, że Watson zasługuje na ten medal i przyznał, że był poruszony, kiedy dowiedział się, iż naukowiec pragnie sprzedać odznaczenie na cele dobroczynne. W oświadczeniu miliarder poinformował, że medal wylicytował anonimowo na zeszłotygodniowej aukcji w Christie's w Nowym Jorku.

"Według mojej opinii sytuacja, w której wyjątkowy naukowiec musi sprzedać medal podsumowujący jego osiągnięcia, jest nie do przyjęcia. (...) James Watson jest jednym z najwybitniejszych biologów w historii ludzkości i nagroda za odkrycie struktury DNA musi należeć do niego" - ocenił Usmanow.

Medal przyznany wraz z Nagrodą Nobla w 1962 roku został sprzedany za 4,7 mln dolarów. Przedstawiciele domu aukcyjnego podali, że suma ta jest najwyższą w historii aukcji noblowskich. Podkreślili także, że był to pierwszy medal noblowski wystawiony na licytację przez żyjącego laureata.

Według magazynu "Forbes" majątek Usmanowa wynosi ok. 15,8 mld dolarów.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook