Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Wody w regionie, gdzie wody jest pod dostatkiem

28.04.2013

Wystawa zdjęć podwodnych, filmy pokazujące podwodny świat oraz warsztaty przy mikroskopie - to atrakcje, z jakich można było skorzystać w niedzielę na Festiwalu Wody, zorganizowanym w Centrum Handlowym Plaza w Suwałkach (Podlaskie).

Festiwal zorganizował Wigierski Park Narodowy w związku z ogłoszeniem przez ONZ 2013 r. jako  Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody.

Na festiwalu można było obejrzeć m.in. wystawę zdjęć podwodnych z Suwalszczyzny. Region ten obfituje w jeziora - w samym Wigierskim Parku Narodowym są 42. Dwa lata temu zarząd WPN kupił specjalną łódź z przeszklonym dnem, pozwalającą oglądać podwodny świat Wigier.

W regionie znajduje się także najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza, które ma 106 metrów głębokości. Podczas festiwalu można było obejrzeć film w jakości 3D o nurkowaniu w tym jeziorze.

Pracownicy WPN zainstalowali w centrum Plaza kilka mikroskopów i chętni mogli oglądać na nich cząstki wody. "Mogliśmy zobaczyć, co żyje w kropli wody; można było obejrzeć także większe organizmy" - powiedziała Joanna Adamczewska z WPN.

Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz w quizie o wielorybie. Organizatorzy wydali          ulotkę, w której odpowiadają na przewrotne pytanie: czy wieloryb może wpłynąć do jeziora Wigry.

Jak powiedziała Adamczewska, Festiwal Wody miał charakter edukacyjny i m.in. dlatego został zorganizowany w centrum handlowym, które w niedziele odwiedza wiele osób.

- Chcieliśmy pokazać, że woda jest źródłem życia; że o wodę trzeba dbać, wodę trzeba oszczędzać, a działalność człowieka mocno wpływa na stan wody. Wody pitnej nie ma nieskończenie dużo na kuli ziemskiej - dodała Adamczewska.

PAP

[FOTO: wigry.win.pl]

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook