Jedynie prawda jest ciekawa


Włoska mafia przeniosła się na Facebooka

22.09.2012

Włoscy mafiosi korzystają z Facebooka, by kontaktować się między sobą i z ukrywającymi się bossami, wydają rozkazy i kierują pogróżki - pisze tygodnik "L'Espresso" w raporcie "Faceboss". W sieci działa też wymiar sprawiedliwości, który ich tam ściga.

Korzyści najnowszej technologii i portali społecznościowych odkryli zarówno szefowie gangów z Sycylii, Neapolu i Kalabrii, jak i niżsi rangą przestępcy, płatni zabójcy i handlarze narkotyków. Przenieśli się do sieci, bo wiedzą, że w związku z masową praktyką podsłuchiwania rozmów telefonicznych tam trudniej przechwycić wiadomości, które sobie przekazują.

Ale za pośrednictwem internetu sprzedają też narkotyki i wysyłają żądania zapłacenia okupu. Niekiedy wykazują się wyjątkowym, bardzo przydatnym policji tupetem. 23-letni syn bossa z Palermo, przebywający w areszcie domowym, wysłał pogróżki do właściciela sklepu z żądaniem okupu ze  swojego profilu z prawdziwym nazwiskiem i zdjęciem.

Dzięki sieci - stwierdza poczytne włoskie pismo - mafie zwiększają swą potęgę.

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, którzy śledzą mafiosów na Facebooku i w innych portalach, zauważają, że niektórzy nie zmieniają nawet tożsamości, a co więcej - mają rosnące grono fanów. Nino Spagnuolo z Castellammare di Stabia koło Neapolu, znany policji jako członek kamorry, po próbie zamachu w ramach mafijnych porachunków połączył się ze szpitala z internetem i na swojej stronie, pełnej zresztą zdjęć z całym arsenałem, poinformował swych zwolenników i "podwładnych",  że uszedł z życiem i został tylko lekko ranny.

W portalu tym jak grzyby po deszczu zakładane są grupy fanów najgroźniejszych mafijnych bossów odbywających wyroki dożywocia, na przykład Toto Riiny i Bernardo Provenzano z cosa nostra czy ich ukrywającego się następcy Matteo Messiny Denaro, szefa najpotężniejszego gangu kamorry Francesco Schiavone i innych.

Na stronach portalu założonego przez Marka Zuckerberga można też znaleźć "lekcje" dla kandydatów na mafiosów, "wykłady" na temat ich kodeksu honorowego.

Prokurator do walki z mafią z Neapolu Antonello Ardituro z niepokojem zauważył w rozmowie z tygodnikiem, że sieć jest nie tylko narzędziem komunikacji kryminalistów, ale także staje się środkiem szerzenia "przestępczej propagandy" po to, by zdobywać społeczne poparcie dla mafii.

To zaś, jak się zaznacza, jest nie tylko wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości, ale znacznie szerszym zagadnieniem społecznym.  

Prokuratura do walki z mafią oraz policja przyznają, że obecnie to właśnie Facebook stanowi w wielu przypadkach punkt wyjściowy dochodzenia. "To dla nas ważne wsparcie" - podkreślił szef policji z Mediolanu Alessandro Giuliano. Do tej pory wymiarowi sprawiedliwości udało się już dzięki temu "namierzyć" i aresztować wielu przestępców. Inni, ukrywający się, są bacznie obserwowani.

Stwierdzono na przykład, że poszukiwany od lat sycylijski mafioso Antonino Lauricella stale obecny jest w Facebooku, poprzez który kontaktuje się ze swoim synem. W przypadku mafiosa kamorry Salvatore D'Avino z listy stu najbardziej poszukiwanych przestępców policji wystarczyło jedynie  przyjrzenie się zdjęciu, które zamieściła na swym profilu jego narzeczona. Został natychmiast aresztowany na Costa del Sol w Hiszpanii.

Na łamach włoskiego tygodnika zauważa się też, że mafiosi chętnie porozumiewają się między sobą za pośrednictwem komunikatora Skype, gdyż tam podsłuchiwanie rozmów i przechwycenie przekazywanych informacji jest znacznie trudniejsze.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook