Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi bronią pizzy jak niepodległości

24.11.2012

Rodowici mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego traktują swoje tradycyjne potrawy nadzwyczaj poważnie. Właśnie opublikowali manifest w obronie standardów jakie powinna mieć pizza. Piekarze mają stworzyć grupy interwencyjne pilnujące tych zasad.

"Pizza ma być narzędziem propagowania włoskiego smaku i bogactwa diety śródziemnomorskiej, należy ją przygotowywać na oczach klientów, którzy dzięki temu mogą docenić sztukę jej pieczenia" - to fragmenty uchwalonego we Włoszech Manifestu Współczesnej Pizzy.

Manifest podpisało w miejscowości Vighizzolo d'Este koło Padwy na północy kraju 80 mistrzów pieczenia pizzy (pizzaioli) i 10 dziennikarzy.

Rozpowszechniły go włoskie media podkreślając, że po raz pierwszy opracowano coś więcej niż tylko - jak dotychczas - precyzyjne zasady wyrobu pizzy, jej grubości i temperatury wypieku oraz sposobu nakładania sosu pomidorowego. Manifest wskazuje wyraźnie, że pizza jest dobrem narodowym, którego tradycje muszą być kultywowane, w trosce o jej najwyższą jakość, wartości odżywcze i dobro konsumenta. 

Jeden z 10 punktów dokumentu głosi na przykład: "Pizza staje się wyrazem najwyższej doskonałości, jeśli przygotowana jest ze składników pochodzenia włoskiego". Inny punkt stwierdza zaś, że ciasto należy przygotowywać przy poszanowaniu naturalnego czasu jego rośnięcia, który zależy od użytych produktów. Przypomina się o bezwzględnym wymogu spontanicznej fermentacji zaczynu, co jest wyraźnym głosem sprzeciwu wobec wszelkich chemicznych "ulepszaczy" i drożdży w proszku.

Włoscy pizzaioli nie żartują - zauważają komentatorzy. Zwracają także uwagę na to, że manifest zezwala piekarzom pizzy na inwencję i kreatywność w doborze dodatków byle by tylko przestrzegane były podstawowe zasady przygotowania tego przysmaku.

Weekendowy dodatek dziennika "Corriere della Sera" zwraca uwagę, że za tym, by pizzę traktować jako sprawę narodową przemawia statystyka. Co tydzień we Włoszech zjada się 56 milionów pizz, co roku 3 miliardy. W całym kraju jest 25 tysięcy pizzerii. Pierwsza w Italii została otwarta w Neapolu w 1738 roku. W branży tej pracuje 150 tysięcy ludzi a jej roczne obroty wynoszą 5,3 miliarda euro.

We włoskim Dzienniku Ustaw ukazało się w lutym 2010 roku rozporządzenie precyzujące jakie wymogi ma spełniać pizza zasługująca na certyfikat tradycyjnego specjału kulinarnego.

I tak postanowiono, że tradycyjna margherita musi mieć bazylię - nie spaloną, lecz pachnącą, gęsty i intensywny sos pomidorowy nałożony ruchem spirali od środka na zewnątrz. Jej brzeg może być podniesiony do maksimum 2 centymetrów i ma mieć złoty kolor. Grubość pizzy na środku musi wynosić od 0,36 do 0,44 centymetra. 

Slaw/ PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook