Jedynie prawda jest ciekawa


Włochy: Państwo zrefunduje leczenie alergii na... sprzęt RTV/AGD

08.04.2013

Do bezprecedensowego wydarzenia doszło we Włoszech. 49-letnia obywatelka wygrała walkę z państwowym funduszem zdrowia o sfinansowanie leczenia jej alergii na telewizory, telefony komórkowe i lodówki.

Mało znane schorzenie nazywane zespołem wrażliwości chemicznej na pole elektromagnetyczne przejawia się tym, że dotknięte nim osoby mdleją i mają migreny. Wygląda na to, że chorych przybywa. Według specjalistów na ten rodzaj uczulenia cierpi już około pół miliona Włochów.

Jak donoszą media z Półwyspu Apenińskiego, mieszkanka Sardynii Maria Grazia Murru przez sześć lat szukała pomocy u alergologów i w klinikach w całych Włoszech, uskarżając się na coraz bardziej ostre reakcje na substancje chemiczne, również z powodu tzw. elektrowrażliwości, czyli negatywnych skutków kontaktów z polem elektromagnetycznym emitowanym przez telewizor, telefon komórkowy czy nawet lodówkę. 

Początkowo oddział narodowego funduszu zdrowia odrzucił wniosek Murru o sfinansowanie leczenia, więc kobieta skierowała sprawę do sądu. Adwokat Włoszki tłumaczył, że kuracja powinna zostać przeprowadzona w innym kraju, ponieważ we Włoszech nie ma odpowiedniej placówki. Ostatecznie sąd przychylił się do tej argumentacji i nakazał oddziałowi funduszu na Sardynii wyłożyć łącznie 27 tys. euro na wyjazd kobiety do Wielkiej Brytanii i jej pobyt w ośrodku leczącym takie schorzenia. 

To pierwsze we Włoszech orzeczenie dotyczące tego rodzaju alergii. Wygląda jednak na to, że nie będzie jedynym. Immunolog i alergolog Giuseppe Genovesi z polikliniki Umberto I w Rzymie powiedział, że w ciągu dwóch lat u 300 osób zdiagnozował zespół wrażliwości chemicznej, a u niektórych właśnie alergię na pole elektromagnetyczne, z czego aż 8 proc. przypadków dotyczy dzieci. Jak zauważył lekarz, schorzenie to często nie jest rozpoznawane i traktuje się je jako zaburzenie psychiczne, przez co alergia jest trudna do wykrycia.

Wśród jej symptomów wymienia się omdlenia, kłopoty z oddychaniem, silne migreny i
schorzenia skóry. Kuracja polega na obniżeniu wrażliwości na fale elektromagnetyczne.

am/Sylwia Wysocka (PAP)

[fot. Bin im Garten/Wikimedia Commons]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook