Jedynie prawda jest ciekawa


Witaj szkoło! Zajęcia uczniów w kontenerach

05.09.2014

Ustawianie kontenerów ma być rozwiązaniem dla nadwyżki 5- i 6-letnich uczniów przyjętych do szkół po reformie MEN - „Nasz Dziennik” opisuje absurdalne sytuacje, do których doprowadziło obniżenie wieku szkolnego. Oczywiście najbardziej cierpią na tym dzieci.

Decyzją MEN 1 września nieprzygotowane do tego szkoły musiały przyjąć dużo większą liczbę uczniów. Wprowadzenie systemu zmianowego nie wystarczyło, żeby pomieścić wszystkie dzieci, dlatego niektóre szkoły postanowiły rozpoczynać lekcje o bardzo wczesnej godzinie, a nawet dostawić kontenery.

W Szkole Podstawowej nr 8 w Stargardzie Szczecińskim na początku roku szkolnego rodzice pięciolatków uczęszczających do szkolnej zerówki usłyszeli, że zajęcia będą się rozpoczynać o godz. 6.30. Byłoby to szczególnie uciążliwe dla dzieci, które muszą dojeżdżać z okolicznych miejscowości. Rodzice zbuntowali się i w konsekwencji dyrekcja przesunęła godzinę rozpoczęcia zajęć o godzinę - na 7.30.

Innym sposobem na poradzenie sobie ze zmianami wprowadzonymi przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską, które polegały na objęciu obowiązkiem „zerówkowym” wszystkich pięciolatków, jest dostawianie kontenerów. Właśnie takie rozwiązanie zastosowała np. Szkola Podstawowa nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach. Maluchy uczą się tam w postawionym na dziedzińcu szkolnym kontenerze piętrowym.

Na internetowym profilu Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców można znaleźć inne przykłady absurdów, do których doprowadziła wprowadzana w atmosferze sukcesu reforma MEN.

Rodzice skarżą się, że zajęcia rozpoczynają się za wcześnie i kończą zbyt późno, że klasy są zbyt liczne, a w niektórych placówkach brakuje nawet krzeseł i ławek. Oprócz tego zdarza się, że podstawówki i gimnazja znajdują się w jednym budynku i nie są od siebie oddzielone, przez co najmłodsze dzieci muszą sobie radzić na korytarzach wśród o wiele starszych uczniów. Oznacza to dla nich nie tylko dodatkowy stres, ale i niebezpieczeństwo.

Szkoda, że pani minister na początek roku szkolnego nie zawitała właśnie do takiego kontenera. Może wtedy przejrzałaby na oczy.

wSumie.pl, lz

[fot: Fot. YouTube/zdjęcie ilustracyjne]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook