Jedynie prawda jest ciekawa


Wirtualny Wawel

18.03.2014

Zamek Królewski na Wawelu można oglądać z nowej perspektywy, bowiem 61 obiektów z jego zbiorów znalazło się na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. We wtorek specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury skanowali arras "Szczęśliwość rajska".

Tkanina znajdująca się w Sali Senatorskiej należy do serii 19 arrasów z motywami biblijnymi. Przedstawia stworzenie Adama i Ewy, scenę grzechu pierworodnego oraz wygnanie Adama i Ewy z raju.

Arras ma 8 m 54 cm szerokości i 4,8 m wysokości. Ze względu na jego rozmiary do skanowania użyto skanera geodezyjnego. "Wcześniej wykonaliśmy kilkadziesiąt zdjęć arrasu w dużej rozdzielczości. W tej chwili wykonujemy skanowanie, które posłuży nam za tzw. osnowę, na której będzie można umieścić zdjęcia dokładnie tam, gdzie powinny być i usunąć z nich wszelkie zniekształcenia" - wyjaśnił Igor Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK.

Efektem prac będzie niemal idealny obraz z możliwością powiększenia i wykonywania zbliżeń, dzięki czemu w internecie będzie można zobaczyć nawet pojedyncze nitki tkaniny, która w wawelskich zbiorach jest oznaczona numerem inwentarzowym jeden.

"To tkanina niezwykle cenna. Pochodzi z kolekcji króla Zygmunta Augusta, który około roku 1550 zamówił arrasy w najlepszych warsztatach Brukseli" - mówiła kierownik Działu Tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu Magdalena Ozga. Z blisko 160 tkanin wykonanych na zamówienie króla do dziś zachowało się 136. "Mamy nadzieję, że zobaczenie tej tkaniny w internecie obudzi chęć zobaczenia jej na żywo" - dodała.

W sumie zdigitalizowanych zostanie 61 zabytków z Zamku Królewskiego na Wawelu. Poza arrasem, także rzeźby, militaria, ceramika, wyroby złotnicze, obrazy. "Chcemy pokazać szerzej charakter wawelskich zbiorów. Wybraliśmy obiekty piękne i ważne pod względem historycznym i artystycznym" - mówiła PAP zastępca głównego inwentaryzatora Zamku Królewskiego na Wawelu Ojcumiła Sieradzka Malec.

Cyfryzacja wawelskich zbiorów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ .

Obecnie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) można oglądać ponad 750 obiektów z 35 małopolskich muzeów, od egipskiego sarkofagu z mumią kapłanki bogini Izydy po naszywki z kombinezonu gen. Mirosława Hermaszewskiego. Eksponaty w 2D, 3D i 3D HD. Można je dokładnie obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. W tym roku do tych obiektów zostaną dodane zabytki z Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook