Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka Rafa Koralowa mniejsza o połowę

02.10.2012

W ciągu ostatnich 27 lat Wielka Rafa Koralowa straciła około połowy podwodnych łąk koralowych. Wyniki badań naukowców z Australii dowodzą, że w wypadku braku działań ochronnych, rafy znikną do 2022 roku.

Pracownicy Australijskiego Instytutu Oceanograficznego (AIMS) i uniwersytetu Wollongong zestawili ze sobą ponad dwa tysiące badań i opracowań dotyczących obumierania raf, prowadzonych od przeszło trzydziestu lat. Za najważniejsze przyczyny tego procesu uznali rozgwiazdy, które żywią się polipami koralowców, burze oraz proces bielenia związany z globalnym ociepleniem.

W największym stopniu (48 proc.) do degradacji rafy przyczyniły się potężne cyklony, których od połowy lat osiemdziesiątych przeszło ponad trzydzieści. Dużych zniszczeń dokonała także korona cierniowa, gatunek żarłocznego, drapieżnego szkarłupnia z gromady rozgwiazd, żywiącego się głównie polipami korali. Wzrost liczebności tego gatunku przyczynił się do degradacji aż 42 proc. Wielkiej Rafy Koralowej. Ostatnim czynnikiem wywierającym niekorzystny wspływ na środkowe i północne części rafy miały także dwa poważne epizody bielenia korali w roku 1998 i 2002 związane z podnoszeniem się temperatury wód oceanicznych.

Tak wielkie ubytki oryginalnej okrywy koralowej wywierają olbrzymi wpływ na cały ekosystem, gdyż oznaczają utratę siedlisk przez kilkadziesiąt tysięcy gatunków morskich. Chociaż rafa może się odradzać, proces ten trwa od dziesięciu do dwudziestu lat. Jednak obecnie ilość przeszkód, które go utrudniają jest tak duża, że rafa nie jest w stanie sama się regenerować.

Wielka Rafa Koralowa wpisana na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO rozciąga się na przestrzeni prawie trzystu pięćdziesięciu kilometrów kwadratowych, wzdłuż wybrzeży Australii. Stanowi największy na świecie zespół koralowców, złożony z trzech tysięcy pojedynczych raf i ponad dziewięciuset wysp, które otoczone są rafami tworzącymi przybrzeżne wyspy. Zamieszkuje ją około czterystu gatunków koralowców, półtora tysiąca gatunków ryb, tysiące rodzajów mięczaków oraz liczne, zagrożone wymarciem gatunki jak wielkie żółwie zielone i diugonie – duże roślinożerne ssaki prowadzące wyłącznie wodny tryb życia.

rc, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook