Jedynie prawda jest ciekawa


Więcej Wieliczki do zwiedzania

11.04.2014

Nowe atrakcje w nowym sezonie dla turystów zwiedzających kopalnię soli w Wieliczce. Turyści wędrujący podziemną trasą będą mogli zwiedzać dwie nowe komory - Lill Górna i Kazanów. Komory i multimedialną ekspozycję "Sól życia" zaprezentowano podczas inauguracji letniego sezonu turystycznego.

Udostępniane komory znajdują się na głębokości 125 m, na końcu Trasy turystycznej, w sąsiedztwie komór Warszawa i Stanisława Staszica. Na prezentowaną w nich multimedialną ekspozycję składa się wielkoformatowa projekcja z elementami mappingu w komorze Kazanów (na ok. 200 m kw.), oraz spektakl przy makiecie solnego kryształu, film 5D w podziemnym kinie o historii powstania złóż soli w rejonie Wieliczki i sposobach jej wydobywania przez wieki i ponad 20 interaktywnych stanowisk - w komorze Lill Górna.

- Jak co roku kolejna atrakcja turystyczna wzbogaca naszą ofertę. W tym roku są to dwie komory, które zostały udostępnione do celów turystycznych dzięki wsparciu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac kosztowała ponad 9 mln zł, kopalnia pozyskała wsparcie w wysokości blisko 4 mln zł - powiedział prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka Kajetan d'Obyrn.

Jak podkreślił, obydwie komory, wyeksploatowane na początku XIX wieku, wymagały zabezpieczenia górniczego oraz zaadaptowania do celów turystycznych. Prace trwały trzy lata, z obu komór wywieziono m.in. 2,7 tys. kopalnianych wozów kamieni. Na zabezpieczenie stropów i ociosów (ścian) wykorzystano 12 km kotew i 500 m sześc. drewna. Położono 6 km kabli elektrycznych i 5,5 km kabli multimedialnych.

W komorach zastosowano nowoczesne multimedialne rozwiązania, aby na tradycyjnej trasie turystycznej historia nie kolidowała ze współczesnością. "Jeżeli ktoś czuje niedosyt po zwiedzeniu trasy turystycznej, może przyjść tutaj i zobaczyć rzeczy, których nie da się inaczej pokazać, np. jak przez 13,5 mln lat formowało się złoże soli" - powiedział Kajetan d'Obyrn. Jak podkreślił, multimedialna ekspozycja harmonijnie łączy dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z nowoczesnymi formami przekazu.

Pochodząca z II połowy XIX wieku komora Lill Górna to jedyny na Trasie turystycznej przykład wyrobiska, w którym zastosowano cztery fazy eksploatacji soli z użyciem różnych technik jej wybierania. Nazwa komory pochodzi od nazwiska Józefa Lill von Lilienbacha, który w latach 1812-1832 pełnił funkcję naczelnika kopalni (za zasługi na tym polu otrzymał od cesarza tytuł szlachecki). Był założycielem w 1830 r. orkiestry górniczej, istniejącej do dziś.

Nazwa komory Kazanów pochodzi od nazwiska Adama Kazanowskiego (żupnik wielicki w połowie XVII w., przyjaciel i marszałek nadworny koronny króla Władysława IV). Staraniem Adama Kazanowskiego mapy kopalni zostały wzbogacone winietami ilustrującymi prace górnicze autorstwa Wilhelma Hondiusa. Za czasów żupnictwa Kazanowskiego wybuchł największy w historii kopalni pożar (1644 r.), który trwał ponad 8 miesięcy.

Także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w nowym sezonie udostępniło turystom w swojej podziemnej ekspozycji w kopalni dwie komory Aleksandrowice. "W jednej z nich znajduje się ekspozycja poświęcona górnikom wielickim, w drugiej powstanie nowoczesna kaplica pod wezwaniem Jana Pawła II"
- powiedział PAP obecny podczas otwarcia kopalnianego sezonu dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski.

W ubiegłym roku kopalnię odwiedziło ponad 1 mln 200 tys. turystów. Był to najlepszy wynik w historii kopalni.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W czerwcu 2013 r. na listę wpisany został również Zamek Żupny i kopalnia soli w Bochni. W ten sposób na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

Greg/PAP
[fot. Wikimedia Commons/Cédric Puisney/licencja GFDL/CC 3.0]Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook