Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy dali Sikorskiemu pistolet

26.06.2013

Węgrzy przekazali Radosławi Sikorskiemu unikatowy egzemplarz przedwojennego polskiego pistoletu maszynowego Mors, znajdujący się do tej pory w zbiorach Muzeum Wojskowości w Budapeszcie. Pistolet trafi do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Sikorski przebywa w stolicy Węgier z jednodniową wizytą w związku z symbolicznym przekazaniem Węgrom przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Roczna polska prezydencja w Grupie kończy się w czerwcu. 1 lipca przewodnictwo przejmują Węgry.

"Takie gesty jak ten budują przyjaźń między naszymi narodami, bo pomagają odbudować naszą tożsamość" - powiedział Sikorski podczas ceremonii przekazania pistoletu Mors, która odbyła się w Muzeum Wojskowości w Budapeszcie.

Szef MSZ podkreślił, że "przyjaźń polsko-węgierska to część polskiej tożsamości". "Dziękuję za ten królewski podarunek i deklaruję wsparcie MSZ dla poszukiwania na terenie Polski węgierskich pamiątek oraz śladów naszej wspólnej historii" - powiedział Sikorski.

Do 1939 r. wyprodukowano w Polsce jedynie 39 sztuk tego pistoletu - trzy w serii próbnej i 36 w serii masowej. "Praktycznie rzecz biorąc, nie zachował się w Polsce żaden oryginalny egzemplarz. Ten, który znajduje się obecnie w Muzeum Wojska Polskiego, został pozyskany z Moskwy, do nas przyjedzie egzemplarz z Węgier, więc będziemy posiadać prawdziwy unikat" - zaznaczył.

Posiadanie pistoletów Mors było objęte w Wojsku Polskim całkowitą tajemnicą, do tego stopnia, że żołnierze, którzy je otrzymywali w 1939 r. podpisywali specjalne oświadczenie, że nie dopuszczą, by dostały się w ręce wroga.

"Przypuszczamy, że ten konkretny egzemplarz został oddany w depozyt stronie węgierskiej w 1939 r., żeby nie zginął w zawierusze wojennej i żeby potem można go było z powrotem do Polski ściągnąć" - powiedział dyrektor bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych Mirosław Giętkowski.

Węgrzy przekazali również na ręce szefa polskiej dyplomacji symboliczne szczątki samolotu Halifax, który leciał na ratunek powstaniu warszawskiemu.

W październiku 2012 r. eksperci z Węgierskiego Stowarzyszenia Badaczy Szczątków Lotniczych odnaleźli nieliczne drobne fragmenty wyposażenia samolotu oraz kilkadziesiąt drobnych fragmentów kości ludzkich. W uznaniu zasług dla budowania przyjaźni polsko-węgierskiej, pielęgnowania pamięci historycznej oraz zaangażowania w badanie i przekazanie szczątków Halifaksa stronie polskiej Sikorski wręczył prestiżowe odznaczenie Bene Merito szefowi Koła Eksploratorów Karolowi Magu, sekretarzowi Węgierskiego Stowarzyszenia Badaczy Szczątków Lotniczych Gaborowi Galambosowi oraz dyrektorowi Muzeum Wojskowości w Budapeszcie Vilmosowi Kovacsowi.


AM/PAP

[Fot. PAP/EPA/Attila Kovacs]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook