Jedynie prawda jest ciekawa


W.Brytania czeka na "Royal baby"

12.07.2013

Brytyjczycy czekają na pierwsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate. Lekarze określili termin rozwiązania na sobotę. Dziecko, bez względu na płeć, będzie trzecie w sukcesji do tronu.

W mediach od wielu dni tematem numer jeden jest "Royal baby", bądź "baby Cambridge" (od tytułu książęcego rodziców) - pierwszy prawnuk lub trzecia prawnuczka 87-letniej Elżbiety II. W sukcesji do tronu dziecko Williama i Kate będzie za swym dziadkiem - 64-letnim księciem Walii Karolem, najdłużej urzędującym następcą tronu w historii brytyjskiej monarchii - i ojcem, 31 letnim księciem Cambridge Williamem.

Założycielem zasiadającej na tronie brytyjskiej dynastii Windsorów jest Jerzy V, wnuk królowej Wiktorii i dziadek Elżbiety II, który w 1917 r. zmienił dotychczasowe rodowe nazwisko z Saxe-Coburg-Gotha (gałąź dynastii Wettinów) na brzmiące z angielska Windsor.

Nie chciał, aby w czasie silnych nastrojów antyniemieckich w czasie pierwszej wojny światowej, gdy Wielka Brytania wykrwawiała się w okopach we Flandrii, a Londynowi groziły naloty Zeppelinów, poddani postrzegali go jako obcy element.

"Baby Cambridge" najprawdopodobniej przyjdzie na świat w szpitalu St Mary's w londyńskiej dzielnicy Paddington, tym samym, w którym 21 czerwca 1982 roku urodził się książę William. Porodówka szpitala St Mary's mieszcząca się w skrzydle Lindo to jeden z najnowocześniejszych tego rodzaju oddziałów w kraju. Doba pobytu kosztuje minimum 4965 funtów szterlingów. W każdym pokoju jest telewizja satelitarna, bezprzewodowy internet i radio, codziennie świeże kwiaty.

W pobliżu wejścia do skrzydła Lido od 10 dni koczuje tłumek kamerzystów i reporterów. Zanosi się na ostrą konkurencję o to, które medium jako pierwsze opublikuje zdjęcia księżnej Kate opuszczającej szpital z noworodkiem.

Awaryjny plan zakłada, że dziecko urodzi się w szpitalu Royal Berkshire, w pobliżu miejsca zamieszkania rodziców Kate, z którymi spędziła ostatnie tygodnie przed porodem.

"Baby Cambridge" jeszcze przed narodzeniem okazało się wielkim komercyjnym hitem. Renomowany dom towarowy Marks & Spencer wprowadził do sprzedaży dwa nowe gatunki wina - jedno z niebieską naklejką na wypadek narodzin chłopca, a drugie z różową, gdyby miała się urodzić dziewczynka.

W sprzedaży pojawiły się całe serie dziecięcej mody nazwane prince lub princess, czyli książę lub księżniczka. Pałac Buckinghamu zapowiada oficjalną serię okolicznościowych pamiątek.

W zakładach ceramicznych w Stoke-on-Trent - mieście uchodzącym za kolebkę brytyjskiego przemysłu ceramicznego - odwołano urlopy, by zrealizować zamówienia na specjalne kubki i nakrycia stołowe limitowanej serii, upamiętniające narodziny "baby Cambridge".

Ogromne zainteresowanie budzi sprawa imion, jakie otrzyma "baby Cambridge". Bukmacherzy przyjmują najwięcej zakładów na Aleksandrę, Elżbietę, Charlotte i Jerzego.

Książę William, pilot śmigłowców ratunkowych, na własny koszt wyczarterował prywatny śmigłowiec, którym poleci na poród do Londynu z bazy RAF-u w płn. Walii. Gdy urodzi mu się dziecko, William dostanie standardowe dwa tygodnie urlopu. Na porodówce spotka się z teściową Carole Middleton i szwagierką Pippą, które także zapowiedziały obecność przy rozwiązaniu.

Księżna Kate planuje poród naturalny. Będzie pod opieką byłego ginekologa Elżbiety II dr. Marcusa Setchella i obecnego królewskiego ginekologa i położnika Alana Farthinga.

Jako pierwsza o narodzinach "baby Cambridge" dowie się Elżbieta II. Osobiście poinformuje ją o tym książę William dzwoniąc z zaszyfrowanego telefonu wykorzystywanego do przekazywania wiadomości wywiadowczych.

Zawiadomi ją o płci i wadze, ewentualnie o imieniu, jeśli do tego czasu zostanie ono wybrane. Opinii publicznej wiadomość zostanie przekazana w formie komunikatu w oszklonej ramce wystawionej na sztalugach na dziedzińcu Pałacu Buckingham.

Clarence House (dwór księcia Walii) opublikuje wiadomość o narodzinach na Twitterze. Wszystkie dzieci urodzone tego samego dnia, co "Royal baby" otrzymają na szczęście srebrnego pensa.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook