Jedynie prawda jest ciekawa


Warto było odwiedzić Święty Krzyż

19.05.2014

Kilkuset artystów z całego regionu wystąpiło podczas IX Świętokrzyskiego Jarmarku, który odbył się w niedzielę na Świętym Krzyżu. W programie znalazły się m.in.: spektakle plenerowe, pokazy taneczne, występy zespołów ludowych oraz kiermasze wyrobów i potraw regionalnych.

Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem „Jak drzewiej bywało”, nawiązującym do historii i tradycji świętokrzyskiego regionu. Rozpoczęła ją uroczysta Msza św. pod przewodnictwem superiora o. Zygfryda Wiechy OMI, która odprawiona zostanie przy ołtarzu polowym na błoniach przed Muzeum Przyrodniczym.

Homilię wygłosił o. dr Wojciech Popielewski OMI, biblista, który, na co dzień zaangażowany jest w Dzieło Biblijne i regularnie występuje w Telewizji Trwam a we wspólnocie na Świętym Krzyżu opiekuje się nowicjuszami.

W swoim kazaniu o. Popielewski OMI nawiązując do historii Świętego Krzyża, wspominał czasy, kiedy to święte miejsce zamieniono na więzienie. Mówił także o wielkiej różnorodności instytucji i dzieł, które znalazły miejsce na świętokrzyskiej górze.

- Dziękujemy Bogu dziś za to szczególne miejsce naszego corocznego spotkania. Dziękujemy za geniusz ludzkiego umysłu, za owoc pracy ludu ziemi świętokrzyskiej jaki możemy dziś podziwiać na tylu stoiskach rozstawionych wokół świętokrzyskiego klasztoru. Dziękujemy, że tutaj razem możemy tworzyć wspólny dom, w którym jest ciepło, miłość, szacunek i zrozumienie – mówił zakonnik.

Po zakończeniu Eucharystii wszystkich zebranych powitał i zaprosił do wspólnej zabawy gospodarz imprezy Zdzisław Wrzałka.

Podczas Świętokrzyskiego Jarmarku pielgrzymi i turyści zobaczyli m.in.: spektakl zatytułowany „Wieczór pielgrzyma”, w wykonaniu Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „ŁYSOGÓRY” z gminy Nowa Słupia. Kolejną wyjątkową atrakcją był spektakl taneczny „Niemen” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca.

Ponadto wystąpili m.in.: sygnaliści z Zespołu Szkół Leśnych z Zagnańska, zespół śpiewaczy z Chmielnika, Zespół Pieśni i Tańca "Jodełki”, Zespół „Małe Bielinianki”, Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin SABBATON, Kapela Bielińska i Zespół „Świętokrzyskie Diabliki".

Popołudnie upłynęło w rodzinnej atmosferze. Turyści mieli okazję podziwiać rękodzielnictwo Ziemi Świętokrzyskiej na wielu straganach, które wypełniły cały plac przed zachodnim skrzydłem klasztoru. Także pogoda pozwoliła na to, że kilkutysięczne tłumy turystów i pielgrzymów odwiedziły Święty Krzyż.

Organizatorami IX Jarmarku Świętokrzyskiego były: Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Gminy w Bielinach, Urząd Gminy w Nowej Słupi.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

KAI, lz

[fot: Wikimedia CC-BY-2.0]


Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook