Jedynie prawda jest ciekawa


W Polsce odkryto grób wojownika pochodzący z przełomu I i II w.

28.09.2013

Bogato wyposażony grób wojownika pochodzący z przełomu I i II wieku n.e. to jedno z ciekawszych znalezisk, które odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na cmentarzysku grupy lubuskiej z okresu wpływów rzymskich w Czelinie (Zachodniopomorskie).

Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie, który prowadził niedawno zakończone badania, powiedział, że pochówek wojownika jest rzadkim przykładem grobu męskiego z pełnym uzbrojeniem z okresu wpływów rzymskich na Dolnym Nadodrzu.

Jak mówił Rogalski, w grobie był m.in. miecz jednosieczny z kompletem klamerek pochwy, grot oszczepu, elementy tarczy i parę ozdobnych odlanych z brązu zapinek do szat serii pruskiej. "Interesującym zabytkiem z tego grobu jest okaz krzesiwa iglicowego, które jest dowodem silnych wpływów skandynawskich nad Odrą" - dodał Rogalski. Zazwyczaj archeolodzy znajdowali w Czelinie groby wojowników wyposażone w oszczep i tarczę.

W tym roku podczas badań wykopaliskowych odkryto 18 obiektów, w tym cztery groby jamowe i trzy groby popielnicowe a ponadto paleniska, jamy i bruki kamienne, które - zdaniem archeologów – należy łączyć z funkcjonowaniem cmentarzyska. Naukowcy przypuszczają, że te ostatnie związane były z różnymi obrzędami i kremacją zwłok.

Rogalski powiedział, że zdecydowana większość zabytków odnalezionych w Czelinie należy do tzw. grupy lubuskiej, która zajmowała od I do III wieku n.e. dolne Nadodrze, Ziemię Wkrzańską, Pyrzycką i Pojezierze Myśliborskie. Grupa lubuska jest słabo rozpoznana archeologicznie i nadal czeka na jednoznaczne zdefiniowanie cech.

Cmentarzysko od 2004 r. dostarczyło bogatej kolekcji uzbrojenia z okresu wpływów rzymskich. Rogalski mówił, że odkryto tutaj m.in. pięć mieczy, w tym trzy obosieczne (jeden importowany rzymski gladius) oraz 2 miecze jednosieczne, które zapewne wykonali miejscowi kowale. Znaleziono też różne elementy tarcz oraz ornamentowane groty oszczepów wywodzące się prawdopodobnie z tradycji kultury przeworskiej zajmującej ówcześnie tereny Wielkopolski i Śląska.

Godne uwagi są także liczne fibule, czyli zapinki do szat z brązu i żelaza, misternie wykonane sprzączki i okucia do pasów oraz elementy wyposażenia jeździeckiego, np. ostrogi wiązane z wpływami kultury przeworskiej bądź skandynawskimi - twierdzi Rogalski.

Na stanowisku w Czelinie, poza zabytkami z okresu wpływów rzymskich, znaleziono także grób szkieletowy i ceramikę, które należy wiązać z neolityczną kulturą ceramiki sznurowej. W br. znaleziono tutaj misternie wykonany grot strzały z krzemienia datowany na początek II tys. p.n.e. W Czelinie funkcjonuje skansen poświęcony cmentarzysku. Można w nim zobaczyć rekonstrukcję m.in. grobu wojownika z wyposażeniem i stosu ciałopalnego z leżącym na nim wojownikiem. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook