Jedynie prawda jest ciekawa


W Polsce obchodzimy Dzień Ojca

23.06.2016

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. W społeczeństwie wzrasta świadomość tego, jak ważni w życiu dziecka, od chwili jego urodzenia, są ojcowie. List do wszystkich ojców skierowała minister Elżbieta Rafalska.

"Tata w oczach dziecka jest bohaterem. Ratuje z opresji, uczy nowych rzeczy, wspiera w trudnych chwilach. Wiem, że w dzisiejszych czasach, w tej codziennej gonitwie, trudno jest poświęcać tyle uwagi dzieciom, ile byśmy chcieli. Nie zapominajmy jednak jak ważne dla naszych pociech jest wspólne spędzanie czasu, rodzinne ciepło. Pielęgnujmy ten codzienny czas – wspólne odrabianie lekcji, rodzinną kolację, spacery. Tata jest wzorem do naśladowania, zapewnia bezpieczeństwo i stabilizację. Relacja taty z dziećmi jest wyjątkowa. Nic nie jest w stanie jej zastąpić. Dlatego warto ją pielęgnować" - napisała w liście minister rodziny,pracy i polityki społecznej.

 

Również psychologowie mówią o istotnej roli ojca w życiu dziecka. Podkreślają, jak ważna jest jego obecność już od pierwszych chwil życia. Szczególnie, jeśli chodzi o wcześniaki. 

 Pielęgnacja noworodka, dowożenie jedzenia czy mleka mamy - również w środku nocy, i kangurowanie, czyli przytulanie dziecka - to zadania ojców, kiedy ich nowonarodzone dziecko jest w szpitalu.

"Ojcowie muszą od samego początku uczestniczyć w rozwoju swoich dzieci, równocześnie są dużym wsparciem dla swoich żon, mam swoich dzieci. Ma to olbrzymie znaczenie dla malutkiego dziecka, dla którego mama i tata są najważniejsi w życiu" - powiedziała zastępca ordynatora Kliniki Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w GCZD  dr Teresa Owsianka-Podleśny. 

Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton (USA) za sprawą Sonory Smart Dodd — córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (w 1907 r.) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia zasług wszystkich ojców. A przede wszystkim chciała złożyć hołd swojemu tacie, który po śmierci jej mamy sam wychował ją i pięcioro młodszego rodzeństwa.

Sonora jako datę Dnia Ojca zaproponowała 5 czerwca, czyli dzień urodzin jej ojca, ale radni Spokane postanowili, że będzie to każda trzecia niedziela czerwca. W 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym, a w 1972 roku oficjalnie zatwierdzono jego obchody w trzecią niedzielę czerwca.

W Polsce święto ma stałą datę — 23 czerwca i obchodzone jest od 1965 roku. Mimo stosunkowo długiej historii Dzień Ojca nie cieszy się tak wielką popularnością, jak Dzień Matki, co nie zmienia faktu, że jest to bardzo dobra okazja do wyrażenia wdzięczności i szacunku swojemu tacie. 

wkt/PAP/TVPInfo.pl

 

[fot. fratria]

 

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook